facebook
google plus
UZDROWISKO

Bolesny problem - rwa kulszowa

 
designed by Freepik.com

 

Dopada nagle, w najmniej oczekiwanych sytuacjach, objawia się ostrym, kłującym bólem przesuwającym się wzdłuż pośladków i bioder, często jest tak silna, że nie możesz się ruszyć. Rwa kulszowa, bo o niej mowa, to jedna z częściej spotykanych przypadłości bólowych dotycząca odcinka lędźwiowo – krzyżowego kręgosłupa. Jak sobie radzić w razie jej wystąpienia i co robić, aby uniknąć jej nawrotów omawiamy w poniższym artykule.

 

 

 

 


Czym właściwie jest rwa kulszowa?

By pojawiła się rwa kulszowa czasami wystarczy jeden gwałtowny ruch np. w czasie dźwigania, pochylania się, potknięcia czy szybkiego zerwania z łóżka. Najczęściej występuje u osób, u których osłabiony gorset mięśniowy, przeciążenie kręgosłupa lub zmiany zwyrodnieniowe doprowadziły do przemieszczenia się dysku, [bądź dyskopatii]. W wyniku tego przemieszczenia dochodzi do ucisku na nerw kulszowy oraz wystąpienia objawów neurologicznych w postaci: bólu kręgosłupa, zwiększonego napięcia mięśni spowodowanego bólem, zaburzenia czucia w postaci mrowienia i pieczenia, a nawet niedowładu kończyn. Wspomniane objawy są bardzo charakterystyczne, najczęściej dolegliwość bólowa o charakterze ostrego bólu zlokalizowana jest na przebiegu nerwu, dlatego ból może promieniować do pośladka, do tylnej powierzchni uda, łydki albo stopy. Ból nasila się w nocy i przy najmniejszym ruchu.

 

Co robić gdy pojawi się atak rwy kulszowej?

1. Znajdź komfortową dla siebie pozycję.

Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe zalecane jest znalezienie pozycji, która odciąży uciskany korzonek. Wbrew powszechnej opinii nie zawsze jest to pozycja leżąca. Choć zazwyczaj pomaga położenie się na wznak na stabilnym, twardym materacu (z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych pod kątem prostym – tzw. pozycja krzesełkowa), wiele osób woli stać, oszczędzając bolącą nogę, albo siedzieć w najwygodniejszej dla siebie pozycji. 

2. Skorzystaj z pomocy środków przeciwbólowych.

W razie silnego ataku rwy kulszowej warto ratować się niesteroidowymi lekami o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

3. Rozgrzej lub potraktuj chłodem.

Ulgę może przynieść posmarowanie bolącego miejsca maścią o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym i wymasowanie go. Taki rozgrzewający masaż rozluźni napięte mięśnie. Można również zastosować terapię chłodem poprzez użycie zimnego okładu - pod wpływem niskiej temperatury wydzielają się endorfiny, które mają działanie znieczulające.

4. Idź do lekarza. 

Każdy atak ostrego bólu w plecach powinien skłonić nas do skontrolowania stanu kręgosłupa u specjalisty. Lekarz wypyta o rodzaj dolegliwości, czy wystąpiły po raz pierwszy, jak często i w jakich okolicznościach się powtarzają, czy nie było urazu kręgosłupa. Sprawdzi, gdzie i kiedy najbardziej boli. W razie jakichkolwiek wątpliwości  zaleci diagnostykę.

W czasie terapii rwy kulszowej specjalista dobiera leki w zależności od nasilenia bólu. Zwykle łączy się leki o działaniu przeciwbólowym z lekami rozluźniającymi napięcie mięśni przykręgosłupowych. W razie kłopotów ze snem lekarz może rozważyć też preparaty o działaniu uspokajającym i nasennym. W niektórych przypadkach może przepisać witaminy z grupy B w zastrzykach. Gdy ból nie ustępuje zmienia się leki na silniejsze.

5. Nie zapomnij o rehabilitacji!

Ustąpienie dolegliwości bólowych nie oznacza zakończenia leczenia. Czas na rehabilitację, która pozwala  znacznie zmniejszyć ból oraz zapobiec kolejnym atakom rwy.  Celem zabiegów jest przede wszystkim: poprawa stabilizacji oraz poprawa ruchomości kręgosłupa, wzmocnienie  mięśni stabilizujących, rozluźnienie przykurczu. Dobre efekty daje nagrzewanie np. kąpiele siarczkowe, okłady borowinowe, działanie prądem, polem magnetycznym, światłem lasera czy jonoforeza. Często stosowana jest terapia manualna. Ćwiczenia i rodzaje zabiegów powinny być każdorazowo dobrane do indywidualnych możliwości i stanu chorego – nie ma bowiem jednej uniwersalnej i bezpiecznej terapii rwy kulszowej dla każdego.

 

Profilaktyka nawrotów rwy kulszowej

Aby zapobiec nawrotowi bólu w przyszłości:

  • unikaj gwałtownych ruchów, nagłych skłonów czy obrotów,
  • zwróć uwagę na prawidłową postawę podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów (pamiętaj o tym, aby przykucnąć, a przenoszony przedmiot trzymać blisko ciała obiema rękami),
  • zamień torebkę na plecak, zakupy noś równomiernie rozłożone w dwóch siatkach, 
  • podczas długotrwałego stania przenoś ciężar ciała z nogi na nogę,
  • wykonuj w domu zalecone przez fizjoterapeutę ćwiczenia,
  • co jakiś czas korzystaj z zabiegów, które pomogą Ci utrzymać dobrą formę na dłużej.

 

W naszym Centrum Rehabilitacji oferujemy pełną gamę zabiegów, które stosowane są w rehabilitacji rwy kulszowej, w tym kąpiele siarczkowe, zabiegi borowinowe, fizykoterapię oraz terapię manualną. Sprawdź nasze pakiety zabiegów.