facebook
google plus
UZDROWISKO

Kropla Wiedzy

Fibromialgia

 
designed by Freepik.com

 

Fibromialgia uważana jest za przewlekłą chorobę, wyróżniającą się odczuwaniem bólu w kościach, stawach i mięśniach. Jej objawy są bardzo uciążliwe i potrafią znacząco obniżyć komfort życia. Oprócz silnych dolegliwości bólowych osoby cierpiące na fibromialgię często odczuwają także wyraźne spadki nastroju, obniżenie kondycji fizycznej. Zastosowanie farmakoterapii to nie jedyne metody walki z tym przewlekłym schorzeniem. Istotne w leczeniu jest także regularne korzystanie z odpowiednio dobranej rehabilitacji. 

 

 

 

 

 

 

 

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

 
designed by Freepik.com

 

       Początek choroby jest zazwyczaj trudny do zdiagnozowania, poszczególne objawy narastają stopniowo i często mają niespecyficzny charakter. Schorzenie to występuje 2-3 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Początkowe objawy najczęściej dotykają już osób młodych (poniżej 35 roku życia). Zesztywniające zapalenie stawów kregosłupa, bo o nim mowa, znacząco uprzykrza życie chorym i póki co jest chorobą nieuleczalną. W poniższym artykule przedstawiamy najczęstsze objawy schorzenia oraz metody rehabilitacji, które mogą znacząco zmniejszyć podstawowe i najbardziej uciążliwe objawy choroby. 

 

 

 

Zapobieganie kontuzjom w sportach zimowych

 
designed by  -  Freepik.diller/Freepik.com

 

Przed nam właśnie świeżo rozpoczęty sezon sportów zimowych. Wielu z nas planuje spędzić aktywnie czas z rodziną lub przyjaciółmi na stoku. Warto pamiętać, że oprócz przygotowania sprzętu (nart, snowboardu,  odzieży) czy samochodu - najważniejsze jest przygotowanie naszego organizmu do uprawiania sportów zimowych. O tym jak to zrobić doradzają w poniższym artykule nasi fizjoterapeuci.

 

 

 

 

Zdrowsze Święta

 
designed by Freepik.com

 

    Już za chwilę Święta. Lodówka pęka w szwach, zewsząd atakują nas aromaty barszczu, pierników, sernika, mandarynek. Aż ślinka cieknie... Jeżeli jednak chcesz w tym roku zapamiętać przede wszystkim smak każdej potrawy, a nie bolesne uczucie przejedzenia, przeczytaj poniższe porady naszego dietetyka i przy świątecznym stole zachowaj umiar i zdrowy rozsądek.  

 

 

 

 

Przygotowanie do sezonu narciarskiego

  

   Ruszył już sezon narciarski, przed nami kilka miesięcy białego szaleństwa na polskich i zagranicznych stokach. Co roku miliony Polaków zakładają narty i deski snowboardowe i szusują. Są wśród nich osoby, które na co dzień prowadzą aktywny tryb życia i utrzymują stałą dobrą formę fizyczną. Nawet dla nich jednak wizyta na stoku narciarskim, bez wcześniejszego odpowiedniego przygotowania, może zakończyć się bolesną kontuzją. Co zaś z tymi, którzy przez cały rok prowadzą siedzący tryb życia i pracy, a ich aktywność fizyczna wybitnie rośnie wyłącznie w sezonie zimowym, podczas kilkukrotnej wizyty na stoku? Takie osoby szczególnie powinny odpowiednio fizycznie przygotować się do sezonu narciarskiego, aby w pełni móc się cieszyć pewną, bezpieczną jazdą oraz szybką reakcją. Dobra forma zminimalizuje też ryzyko nieprzyjemnych kontuzji, które mogą się ciągnąć na długo po zakończeniu sezonu zimowego.