facebook
google plus
UZDROWISKO

Kropla Wiedzy

Zamrożony bark

 
designed by  - Freepik.com

 

Ból barku może być spowodowany wieloma czynnikami. Jednak kiedy pojawia się bez wyraźnej przyczyny, nasila w nocy, a do tego bark robi się coraz sztywniejszy i trudniej wykonywać nim czynności dnia codziennego takie jak mycie czy ubieranie się, możemy mieć do czynienia z zespołem zamrożonego barku. Czym jest i jak sobie z nim radzić odpowiadamy w poniższym artykule.

 

 

 

 

Zdrowe odżywianie szansą na długie i zdrowe życie

 
designed by  - Freepik.com

 

Każdy z nas słyszał kiedyś powiedzenie "Jesteś tym co jesz". W szkole uczono nas również o piramidzie prawidłowego żywienia. Ale ilu z nas wykorzystuje jej zalecenia w praktyce? W codziennym pędzie najczęściej zapominamy o odpowiednio zbilansowanym odżywianiu, a stąd już tylko krok do problemów ze zdrowiem. Właśnie dlatego, z okazji Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania, który obchodzony jest 8 listopada przypominamy na naszym blogu główne założenia najnowszej piramidy żywienia. 

 

 

 

 

Otyłość - epidemia XXI wieku i jej konsekwencje okiem dietetyka i fizjoterapeuty


Otyłość to jedno z największych zagrożeń cywilizacyjnych. Mówi się nawet, że zjawisko to przybiera charakter epidemii. Lekarze biją na alarm, ponieważ liczba osób otyłych rośnie lawinowo,  także wśród osób młodych i dzieci. Konsekwencją długotrwałej otyłości są problemy zdrowotne takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, wysoki poziom cholesterolu czy degeneracja kości i stawów. Z okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością publikujemy artykuł, w którym problem nadmiaru masy ciała omawiają dietetyk i fizjoterapeuta z naszego Centrum Rehabilitacji. 

 

 

 

Rehabilitacja w chorobach reumatologicznych

 
designed by  - Freepik.com


12 października na świecie obchodzony jest Światowy Dzień Reumatyzmu. Jego celem jest podniesienie świadomości na temat tego problemu. Choć reumatyzm kojarzony jest z osobami starszymi, co roku zapada na niego spora liczba ludzi młodych, u szczytu swojej aktywności zawodowej. Czym właściwie jest oraz jak ważna jest w jego przypadku rehabilitacja postaramy się przybliżyć w poniższym artykule. 

 

 

 

 

 

Kontuzje biegaczy

 

W ciągu ostatnich kilku lat bieganie stało się jednym z najbardziej popularnych sportów wśród osób w każdym wieku. Do jego uprawiania nie potrzeba specjalnych przyrządów. Wystarczy odrobina motywacji i wygodne sportowe obuwie. Niestety jest to także sport, który wiąże się z dość szeroką gamą kontuzji, które mogą dotknąć zarówno osoby biegające na długich dystansach jak i początkujących amatorów. Dlatego rozpoczynając swoją przygodę z bieganiem należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie przygotowanie sprawnościowe i rozsądne podejście do tej aktywności. W poniższym artykule przedstawiamy najczęstsze kontuzje biegaczy oraz w jaki sposób zachować się w razie ich wystąpienia.