facebook
google plus
UZDROWISKO

Kropla Wiedzy

Najczęstsze kontuzje osób aktywnych

 
designed by Freepik.com

 

Aby być zdrowym, czuć się dobrze i  być w formie długie lata  należy ćwiczyć. Ruch i zdrowy tryb życia to najbardziej obecnie preferowana forma spędzania wolnego czasu. Dlatego ćwiczymy dużo, dbamy o siebie… Ale czy robimy to dobrze? Przecież ruch to również ryzyko kontuzji  i urazów. Warto uświadomić sobie, że brak właściwego przygotowania do sportu lub złe wyposażenie, mogą sprzyjać wypadkom. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć najczęściej występujące w czasie sportu urazy oraz podpowiemy jak im zapobiegać.

 

 

 

 

Rola prawidłowego żywienia w procesie rehabilitacji narządu ruchu

 
designed by Rawpixel.com/Freepik.com

 

W przypadku wystąpienia problemów z narządem ruchu najważniejszą rzeczą jest odpowiednia pomoc lekarska i rehabilitacja. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę jak ogromną rolę w procesie rehabilitacji narządu ruchu odgrywa prawidłowe żywienie. Odpowiednio prowadzona dieta może nie tylko łagodzić dolegliwości bólowe, ale także leczyć stany zapalne w stawach, dzięki czemu proces rehabilitacji będzie przebiegał sprawniej. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć podstawowe, ale zarazem bardzo ważne zasady żywieniowe dla  pacjentów zmagających się z problemami ze strony narządu ruchu.

 

 

 

Bolesny problem - rwa kulszowa

 
designed by Freepik.com

 

Dopada nagle, w najmniej oczekiwanych sytuacjach, objawia się ostrym, kłującym bólem przesuwającym się wzdłuż pośladków i bioder, często jest tak silna, że nie możesz się ruszyć. Rwa kulszowa, bo o niej mowa, to jedna z częściej spotykanych przypadłości bólowych dotycząca odcinka lędźwiowo – krzyżowego kręgosłupa. Jak sobie radzić w razie jej wystąpienia i co robić, aby uniknąć jej nawrotów omawiamy w poniższym artykule.

 

 

 

 

Zamrożony bark

 
designed by  - Freepik.com

 

Ból barku może być spowodowany wieloma czynnikami. Jednak kiedy pojawia się bez wyraźnej przyczyny, nasila w nocy, a do tego bark robi się coraz sztywniejszy i trudniej wykonywać nim czynności dnia codziennego takie jak mycie czy ubieranie się, możemy mieć do czynienia z zespołem zamrożonego barku. Czym jest i jak sobie z nim radzić odpowiadamy w poniższym artykule.

 

 

 

 

Zdrowe odżywianie szansą na długie i zdrowe życie

 
designed by  - Freepik.com

 

Każdy z nas słyszał kiedyś powiedzenie "Jesteś tym co jesz". W szkole uczono nas również o piramidzie prawidłowego żywienia. Ale ilu z nas wykorzystuje jej zalecenia w praktyce? W codziennym pędzie najczęściej zapominamy o odpowiednio zbilansowanym odżywianiu, a stąd już tylko krok do problemów ze zdrowiem. Właśnie dlatego, z okazji Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania, który obchodzony jest 8 listopada przypominamy na naszym blogu główne założenia najnowszej piramidy żywienia.