facebook
google plus
UZDROWISKO

Kropla Wiedzy

Otyłość - epidemia XXI wieku i jej konsekwencje okiem dietetyka i fizjoterapeuty


Otyłość to jedno z największych zagrożeń cywilizacyjnych. Mówi się nawet, że zjawisko to przybiera charakter epidemii. Lekarze biją na alarm, ponieważ liczba osób otyłych rośnie lawinowo,  także wśród osób młodych i dzieci. Konsekwencją długotrwałej otyłości są problemy zdrowotne takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, wysoki poziom cholesterolu czy degeneracja kości i stawów. Z okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością publikujemy artykuł, w którym problem nadmiaru masy ciała omawiają dietetyk i fizjoterapeuta z naszego Centrum Rehabilitacji. 

 

 

 

Rehabilitacja w chorobach reumatologicznych

 
designed by  - Freepik.com


12 października na świecie obchodzony jest Światowy Dzień Reumatyzmu. Jego celem jest podniesienie świadomości na temat tego problemu. Choć reumatyzm kojarzony jest z osobami starszymi, co roku zapada na niego spora liczba ludzi młodych, u szczytu swojej aktywności zawodowej. Czym właściwie jest oraz jak ważna jest w jego przypadku rehabilitacja postaramy się przybliżyć w poniższym artykule. 

 

 

 

 

 

Kontuzje biegaczy

 

W ciągu ostatnich kilku lat bieganie stało się jednym z najbardziej popularnych sportów wśród osób w każdym wieku. Do jego uprawiania nie potrzeba specjalnych przyrządów. Wystarczy odrobina motywacji i wygodne sportowe obuwie. Niestety jest to także sport, który wiąże się z dość szeroką gamą kontuzji, które mogą dotknąć zarówno osoby biegające na długich dystansach jak i początkujących amatorów. Dlatego rozpoczynając swoją przygodę z bieganiem należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie przygotowanie sprawnościowe i rozsądne podejście do tej aktywności. W poniższym artykule przedstawiamy najczęstsze kontuzje biegaczy oraz w jaki sposób zachować się w razie ich wystąpienia.

 

 

Dobór odpowiedniego tornistra

 
designed by  - Freepik.com

 

Wakacje powoli dobiegają końca. Czas pomyśleć o szkolnej wyprawce. Jednym z najważniejszych jej elementów jest tornister. Jak prawidłowo go dobrać i nosić, aby nie szkodził kręgosłupowi dziecka? Na to pytanie odpowiadają fizjoterapeuci z naszego Centrum Rehabilitacji w poniższym artykule.

    

 

 

 

 

Zestaw ćwiczeń przy biurku dla zapracowanych

 

Ciągłe napięcie, stres, deadline’y? W tych warunkach ciężko pamiętać o tym co najważniejsze - naszym zdrowiu. A ono też potrzebuje naszego czasu i uwagi. Aby pokazać istnienie poważnego problemu jakim jest pracoholizm na 12 sierpnia ustanowiono Dzień Pracoholika. Pracoholizm nie jest bowiem zdrowy i tak jak każde inne poważne uzależnienie może wyniszczać psychicznie i fizycznie. W poniższym artykule przypominamy wszystkim którzy pracują dużo i intensywnie przed komputerem jak powinna wyglądać prawidłowa postawa podczas pracy przy biurku oraz jakie ćwiczenia w przerwach zalecają nasi fizjoterapeuci. Zapraszamy do lektury!