facebook
google plus
UZDROWISKO

Kropla Wiedzy

Dzierganie jest zdrowe!

   

Począwszy od 2005 roku w drugą sobotę czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych. Chcemy przekonać Was, że to hobby jest nie tylko praktyczne, ale i bardzo zdrowe! Zapraszamy do przeczytania co na temat szydełkowania, robienia na drutach i wyszywania ma do powiedzenia nasz fizjoterapeuta Marek Wołodko. 

 

 

 

Rzuć palenie - warto!

   

Każdy moment jest dobry na rzucenie palenia. A już szczególnie 31maja, ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) Dniem Bez Papierosa. Aby zwiększyć motywację do walki z nałogiem, warto uświadomić sobie związane z tym korzyści.  A jest ich wiele, począwszy od korzyści widocznych dla naszego otoczenia takich jak ładniejsza cera, włosy, paznokcie czy świeży oddech, po te mniej widoczne, a jeszcze ważniejsze, korzyści zdrowotne.  Im dłuższy jest okres czasu bez papierosa tym są one większe i liczniejsze.
Zapoznajcie się z poniższą infografiką i zapomnijcie o papierosach!

 

 

 

Nadciśnienie – podstępny wróg

   

Dane liczbowe odnośnie nadciśnienia są przerażające i alarmujące. Dlatego w Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego, który przypada 17 maja pytamy naszego Ordynatora, lekarza ortopedę, specjalistę rehabilitacji medycznej dr Piotra Palucha o najważniejsze kwestie dotyczące naszego ciśnienia krwi i rehabilitacji. 

 

 

 

 

Udar mózgu - jak mu zapobiec?

   

Od 2007 roku z inicjatywy The Stroke Association (jednego z członków Stroke Alliance For Europe, organizacji zrzeszającej krajowe stowarzyszenia reprezentujące osoby po udarze i ich bliskich) 10 maja obchodzony jest Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej. Celem przedsięwzięcia jest podnoszenie świadomości ryzyka udaru mózgu i edukowanie jak możemy znacząco ograniczyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Podstawą  skutecznej profilaktyki jest przede wszystkim znajomość najważniejszych czynników ryzyka. W przypadku udaru mózgu są to m.in. nadciśnienie tętnicze, choroby serca (w tym migotanie przedsionków), wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca czy nadwaga.

 

Łuszczycowe zapalenie stawów

   
Źródło ilustracji: Freepik

Łuszczycowe zapalenie stawów to odrębna jednostka chorobowa, inna niż łuszczyca, dotycząca przede wszystkim narządu ruchu. Łuszczycowe zapalenie stawów jest przewlekłą chorobą zapalną stawów. Występuje przede wszystkim u pacjentów z  łuszczycą, ale może również pojawić się u  osób, które nigdy nie chorowały ani nie zachorują na łuszczycę. Czasami są to osoby genetycznie obciążone tą dermatozą, dlatego ważny jest wywiad rodzinny – określenie, czy ktoś z I lub II linii pokrewieństwa ma łuszczycę.