facebook
google plus
UZDROWISKO

Kropla Wiedzy

Nadciśnienie – podstępny wróg

   

Dane liczbowe odnośnie nadciśnienia są przerażające i alarmujące. Dlatego w Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego, który przypada 17 maja pytamy naszego Ordynatora, lekarza ortopedę, specjalistę rehabilitacji medycznej dr Piotra Palucha o najważniejsze kwestie dotyczące naszego ciśnienia krwi i rehabilitacji. 

 

 

 

 

Udar mózgu - jak mu zapobiec?

   

Od 2007 roku z inicjatywy The Stroke Association (jednego z członków Stroke Alliance For Europe, organizacji zrzeszającej krajowe stowarzyszenia reprezentujące osoby po udarze i ich bliskich) 10 maja obchodzony jest Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej. Celem przedsięwzięcia jest podnoszenie świadomości ryzyka udaru mózgu i edukowanie jak możemy znacząco ograniczyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Podstawą  skutecznej profilaktyki jest przede wszystkim znajomość najważniejszych czynników ryzyka. W przypadku udaru mózgu są to m.in. nadciśnienie tętnicze, choroby serca (w tym migotanie przedsionków), wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca czy nadwaga.

 

Łuszczycowe zapalenie stawów

   
Źródło ilustracji: Freepik

Łuszczycowe zapalenie stawów to odrębna jednostka chorobowa, inna niż łuszczyca, dotycząca przede wszystkim narządu ruchu. Łuszczycowe zapalenie stawów jest przewlekłą chorobą zapalną stawów. Występuje przede wszystkim u pacjentów z  łuszczycą, ale może również pojawić się u  osób, które nigdy nie chorowały ani nie zachorują na łuszczycę. Czasami są to osoby genetycznie obciążone tą dermatozą, dlatego ważny jest wywiad rodzinny – określenie, czy ktoś z I lub II linii pokrewieństwa ma łuszczycę.

 

 

 

ARTROSKOPIA - na czym polega zabieg i rehabilitacja?

   

   O znaczeniu stawów dla naszej sprawności nie trzeba nikogo przekonywać. To dzięki nim możemy się poruszać i wykonywać wszystkie czynności dnia codziennego. Ich choroba powoduje nie tylko niepełnosprawność, jest także źródłem często silnego i dokuczliwego bólu. Niestety przyczyn, z powodu których jesteśmy coraz bardziej narażeni na dolegliwości stawów jest coraz więcej, są to m.in. otyłość, siedzący tryb życia, a także przewlekły stres i urazy, które mogą się zdarzyć wszędzie. Ratunkiem dla schorowanych lub ulegającym wypadkom stawów jest artroskopia. Jest to też na razie najlepsza małoinwazyjna metoda leczenia operacyjnego wnętrza stawów. Niestety, mimo małych nacięć na skórze, operacje artroskopowe niczym nie różnią się do tych wykonywanych metodą otwartą i wymagają specjalnego prowadzenia, a niekiedy okresowego odciążenia stawów np. za pomocą kul. W związku z powyższym, aby odzyskać pełną sprawność i ruchomość stawu po tego typu zabiegu zalecana jest rehabilitacja.

Zimowe urazy – przyczyny, zapobieganie i pierwsza pomoc. Jak rozpoznać złamanie, zwichnięcie, skręcenie?

   

   Statystyki pokazują, że to zimą dochodzi do największej liczby urazów. Niska temperatura, oblodzone i zaśnieżone chodniki sprzyjają potknięciom, utratom równowagi i często w konsekwencji poważnym urazom ortopedycznym. W poniższym artykule podpowiadamy jak można zminimalizować ryzyko urazu, jak postępować jeśli już do niego dojdzie i kiedy udać się do lekarza.