facebook
google plus
UZDROWISKO

Kropla Wiedzy

Nordic Walking - czy warto ulec tej "modzie"?

  

   Na ulicach miast, miasteczek i polskich wsi coraz częstszy jest widok ludzi spacerujących podpierając się kijkami. Niektórzy chodzą w pojedynkę, inni w większych grupach.
Moda na skandynawskie kijki dotarła także do Polski. W artykule opracowanym przez instruktorki Nordic Walking z naszego Centrum Rehabilitacji Swoszowice wyjaśnimy pokrótce historię tego sportu, walory zdrowotne oraz podstawowe techniki. Zapraszamy do lektury!

 

 

Warzywa sezonowe - zalety bobu i innych roślin strączkowych

  

Miesiące letnie to idealny czas, aby wzbogacić swoją dietę w wartościowe produkty spożywcze.

Z każdym dniem w sklepach i na bazarkach pojawia się coraz więcej sezonowych warzyw i owoców, które są w tym okresie nie tylko tańsze ale przede wszystkim zdrowsze, bardziej naturalne i obfitują w witaminy i składniki mineralne.

Lipiec to miesiąc, w którym na niemal każdym kroku możemy natknąć się na bób. Niektórzy omijają go szerokim łukiem, inni nawet go nie zauważają, ale są też tacy, którzy od tygodni wypatrują bobu z utęsknieniem i gdy tylko się pojawi, kupują go kilogramami.

Czy warto? Dowiecie się z naszego artykułu przygotowanego przez dietetyczkę z uzdrowiskowego Centrum Rehabilitacji Swoszowice Ewę Ludwiczak.

Zerwanie ścięgna Achillesa

  

   Ścięgno Achillesa (ścięgno piętowe) to dystalne ścięgno mięśnia trójgłowego łydki, a potocznie brzuchatego, rozpoczynające się w 1/3 podudzia i przyczepiające się do guza piętowego. Umożliwia zgięcie podeszwowe stopy.

Jest to najsilniejsze ścięgno człowieka. U dorosłego ma długość ok .15 cm. Jeżeli nie jest zmienione chorobowo to nie jest w stanie się przerwać pośrednio. Do uszkodzenia może dojść jedynie w wyniku miejscowego urazu z przecięcia.

Jak więc może dojść do jego zerwania? Poniżej krótki artykuł oraz infografika.

 

Wakacyjna apteczka

   

Nawet gdy walizka pęka już w szwach, nie wolno zapominać o wakacyjnej apteczce – dla niej koniecznie musi się znaleźć miejsce! Co do niej zapakować, aby spokojnie udać się na wakacyjny wypoczynek? Poniżej lista bazowa, a na końcu artykułu arkusz do odkreślania - gotowy do wydrukowania, bardzo przydatny przy pakowaniu.

 

 

 

Dieta bogata w wapń - przykładowe jadłospisy

   

   Właściwa dieta ma bardzo ważny wpływ na jakość naszych kości. Szczególnie osoby obarczone zwiększonym ryzykiem zachorowania na osteoporozę powinny szczególnie zadbać o zawartość swoich lodówek.

Poniżej zamieszczamy przykładowy 2-dniowy jadłospis bogaty w wapń dla mężczyzn od 66 roku życia oraz kobiet od 51 roku życia.

Polecamy!