facebook
google plus
UZDROWISKO

Wakacyjna apteczka

   

Nawet gdy walizka pęka już w szwach, nie wolno zapominać o wakacyjnej apteczce – dla niej koniecznie musi się znaleźć miejsce! Co do niej zapakować, aby spokojnie udać się na wakacyjny wypoczynek? Poniżej lista bazowa, a na końcu artykułu arkusz do odkreślania - gotowy do wydrukowania, bardzo przydatny przy pakowaniu.

 

 

 


1. Leki przyjmowane na stałe. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe, takie jak np. nadciśnienie, cukrzyca powinni zaopatrzyć swoją wakacyjną apteczkę w odpowiednią ilość medykamentów.

2. Na bóle, gorączkę, przeziębienie. Często zmiana klimatu, klimatyzowane środki transportu, zmiany ciśnienia atmosferycznego powodują wystąpienie bólu głowy. Może się też pojawić przeziębienie, a spożywanie zimnych napojów może skutkować bólem gardła. Warto więc w swojej apteczce przewidzieć miejsce dla lekarstw, dzięki którym pozbędziemy się bólu oraz zatrzymamy rozwój choroby w zalążku, aby móc w pełni cieszyć się z wypoczynku. W apteczce powinny się znaleźć:
- środek przeciwbólowy/przeciwgorączkowy
- preparat przeciwwirusowy, przeciwgrypowy
- tabletki do ssania na ból gardła
- spray na katar

3. Na urazy. Okres urlopowy to często czas wzmożonej aktywności fizycznej. Zazwyczaj w okresie wypoczynku wreszcie mamy czas na uprawianie sportów, próbowanie nowych dyscyplin, często kontuzjogennych. Dlatego aby szybko zareagować, warto mieć ze sobą:
- środek dezynfekujący (spray/nasączone chusteczki)
- bandaż elastyczny
- kompresy jałowe
- plastry opatrunkowe różnej wielkości
- maść na stłuczenia, opuchnięcia
- maść przeciwbólową

4. Zaburzenia trawienia. Zmiana diety oraz wysokie temperatury mogą skutkować pojawieniem się przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Koniecznie, zwłaszcza jeśli udajemy się do innej strefy klimatycznej,  należy zapakować do walizki:
- środek na biegunkę
- środek na zaparcia
- elektrolity
- węgiel leczniczy
- krople żołądkowe
- probiotyki

5. Alergie, owady. W czasie wakacji możemy trafić na nowe alergeny, z którymi nie mieliśmy wcześniej do czynienia, w związku z tym nie przypuszczamy, że nas uczulają. Mogą to być egzotyczne potrawy, rośliny lub owady. Ukąszenia niektórych owadów mogą być dodatkowo nie tylko uciążliwe, ale i niebezpieczne dla zdrowia. Warto więc wziąć ze sobą:
- spray przeciw komarom, kleszczom itp.
- maść łagodząca ukąszenia
- wapno odczulające / preparaty antyalergiczne

6. Słońce. Czas wakacji to okres zwiększonej ekspozycji na promienie słoneczne. Aby jednak pierwsze dni opalania się na urlopie nie poskutkowały bolesnymi oparzeniami oraz koniecznością przebywania w pokoju hotelowym do końca wyprawy warto zabezpieczyć się odpowiednimi preparatami. W apteczce powinny znaleźć się:
- krem z wysokim filtrem
- maść łagodząca ewentualne oparzenia słoneczne i inne

7. Choroba lokomocyjna. Niektórzy, zwłaszcza dzieci, podczas podróży cierpią na tzw. „chorobę lokomocyjną”. Mogą odczuwać mdłości, zawroty i bóle głowy, ból brzucha. W aptekach można znaleźć środki zapobiegające pojawieniu się tych dolegliwości. Pamiętajcie jednak, aby przeczytać ulotkę informacyjną. Niektóre preparaty, aby skutecznie zadziałały, należy zażyć na ok. 30 minut przed podróżą. Zapakuj więc:
- środek łagodzący dyskomfort podczas podróży.

Świadomość dobrze wyposażonej apteczki zapewni nam spokojny wypoczynek, a my życzymy udanych urlopów oraz powrotu z nietkniętymi apteczkami!

Podręczna lista przydatna przy pakowaniu apteczki do pobrania TUTAJ.