Ułatwienia dostępu

Fizjoterapia uroginekologiczna

Fizjoterapia uroginekologiczna Kraków

Zgłoś się do nas

Jeżeli zmagasz się z problemami takimi jak:

 • nietrzymanie moczu,
 • bolesne miesiączki,
 • bolesne współżycie, 
 • blizny po nacięciu/pęknięciu krocza,
 • blizna po cięciu cesarskim,
 • rozejście mięśnia prostego brzucha,
 • obniżenie narządów miednicy, 
 • powrót do formy po zabiegu lub operacji ginekologicznej
 • chcesz sprawdzić stan mięśni dna miednicy lub przygotować się do ciąży i porodu

–  skorzystaj z wizyty u fizjoterapeutki uroginekologicznej.

Na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna to bardzo ważna gałąź fizjoterapii. W głównej mierze dedykujemy ją kobietom – ma na celu przywracanie sprawności i funkcji w obszarze miednicy mniejszej. Wspomaga również procesy leczenia zarówno farmakologicznego jak i operacyjnego. Szczególnie popularnymi wskazaniami do skorzystania z konsultacji u fizjoterapeuty uroginekologicznego są różne postacie nietrzymania moczu (m.in. wysiłkowe nietrzymanie moczu, nadreaktywność pęcherza moczowego, naglące nietrzymanie moczu), problemy wynikające z obniżenia narządów rodnych, rozejście mięśnia prostego brzucha oraz dysfunkcje związane z nietrzymaniem stolca i gazów czy zaparciami. Wczesne rozpoznanie problemu, praca nad jego wyeliminowaniem, zwiększenie świadomości własnego ciała oraz utrwalenie prawidłowych nawyków i wzorców ruchowych znacznie poprawia komfort funkcjonowania, a w wielu przypadkach pozwala na uniknięcie bardziej inwazyjnego leczenia. Terapię zalecają również lekarze seksuolodzy, gdyż pomaga w przypadku niektórych problemów dotyczących współżycia.

Dla kogo?

Naszą usługę fizjoterapeutyczną polecamy przede wszystkim kobietom – w różnym wieku, na różnych etapach życia. Zapraszamy kobiety zarówno w okresie przygotowania do ciąży, jak i w czasie jej trwania (po trzecim miesiącu). Skorzystaj z tej rehabilitacji w okresie po porodzie, zabiegach operacyjnych, w czasie menopauzy, w przypadkach problemów zdrowotnych w obrębie dna miednicy. Fizjoterapię uroginekologiczną polecamy także kobietom uprawiającym sport, czy pracującym w warunkach wymagających znacznego wysiłku fizycznego. Fizjoterapia uroginekologiczna niweluje dysfunkcje i zdecydowanie poprawia komfort życia, poprzez lepsze rozumienie własnego ciała, poczucie samokontroli i pewności siebie.

Jak przebiega pierwsza wizyta i program?

Zacznijmy od tego, że model terapii zależy od tego, z jakim problemem się zgłaszasz.
W każdym przypadku w trakcie pierwszej wizyty na wstępie przeprowadzimy szczegółowy wywiad. Fizjoterapeutka zapyta przede wszystkim o występowanie problemu nietrzymania moczu, ewentualnie występujące bolesne miesiączki, bolesne współżycie, odbyte porody oraz ich przebieg. Istotne są również odpowiedzi na pytania o masę urodzeniową dziecka, czy doszło do nacięcia lub pęknięcia krocza w trakcie porodu. Występowanie żylaków odbytu, a także wszelkie ewentualne dysfunkcje lub dyskomfort w obszarze miednicy mniejszej powinny być zgłoszone podczas wywiadu.
Następnie, za Twoją zgodą, fizjoterapeutka przejdzie do badania mięśni dna miednicy per vaginum czyli przez pochwę. Niczym nie musisz się martwić, do badania możesz się przygotować w przebieralni w naszym nowym gabinecie. Znajdziesz tam flizelinową jednorazową spódnicę na czas badania. Fizjoterapeutka w badaniu oceni stan tkanek zewnętrznych krocza oraz okolic odbytu, a także ewentualną bliznę powstałą podczas porodu. Następnie przejdzie do badania funkcjonalnego dna miednicy, które wykonywane jest w pozycji leżącej na plecach, z nogami ugiętymi i rozstawionymi na szerokość bioder. Pozwoli ono ocenić pracę mięśni dna miednicy i ich napięcie. 

Po badaniu zostanie dobrana właściwa terapia, odpowiednia do Twojego problemu lub dysfunkcji, w tym m.in. terapia manualna, praca z oddechem, terapia poprzez właściwy ruch czy elektroterapia. Pamiętaj, że na każdym etapie terapii fizjoterapeutka odpowie na nurtujące Cię pytania. Fizjoterapeutka uczy prawidłowej techniki wykonywania zaleconych ćwiczeń, które będziesz systematycznie wykonywać w domu. Jak w każdym przypadku pracy z fizjoterapeutą, systematyczność i powtarzalność ćwiczeń jest niezwykle istotna dla osiągnięcia rezultatów. Dobra współpraca jest kluczowym elementem całego procesu terapeutycznego. W razie potrzeby proponowane są dodatkowe zabiegi uzupełniające z oferty rehabilitacyjnej naszego Centrum Rehabilitacji. Możliwość zastosowania zabiegów balneologicznych wymaga jednak konsultacji lekarskiej, która jest udzielana przez lekarza uzdrowiskowego w ramach terapii w uzgodnionym terminie.

Dlaczego warto podjąć leczenie w Centrum Rehabilitacji Uzdrowiska Kraków Swoszowice?

Wyjątkowość naszej terapii polega przede wszystkim na wzmocnieniu oraz podtrzymaniu jej efektów dzięki zastosowaniu zabiegów balneologicznych: kąpieli siarkowych i okładów borowinowych. Dobroczynne, silnie regenerujące, przeciwzapalne działanie siarki i borowiny znają i doceniają lekarze i pacjentki. Często różnorodnym dysfunkcjom dna miednicy, dyskomfortowi i innym problemom uroginekologicznym towarzyszą schorzenia o podłożu zapalnym. Kąpiele siarkowe bez wątpienia mogą wpływać na ogólne wzmocnienie, regenerację i odmłodzenie tkanek, powięzi, mięśni. Powodują wzmożenie ukrwienia, co jest korzystne dla wielu procesów życiowych. Borowina jest wykorzystywana w leczeniu ginekologicznym od wielu lat, stymuluje wydzielanie hormonów, łagodzi objawy menopauzy, zmniejsza stany zapalne i łagodzi ból. Poza działaniem terapeutycznym, zabiegi balneologiczne to naturalna broń w walce z procesami starzenia się organizmu. Działanie bodźcowe surowców naturalnych nie jest obojętne dla organizmu i dlatego o możliwości ich zastosowania w każdym przypadku zadecyduje lekarz uzdrowiskowy. Proponowane leczenie jest realizowane w modelu terapii indywidualnej, dopasowanej do konkretnych potrzeb i uwarunkowań zdrowotnych każdej pacjentki.

Jak przygotować się do wizyty?

 • zabierz ze sobą dokumentację medyczną (aktualne wyniki badań – jeśli posiadasz)
 • zapisz na kartce wszystkie pytania, które chcesz zadać fizjoterapeutce
 • wybierz wygodny strój, w którym będziesz czuła się komfortowo i pewnie
 • fizjologicznie przebiegająca ciąża nie jest przeciwwskazaniem do badania, jednak fizjoterapeutka może poprosić o zaświadczenie od lekarza prowadzącego.
Profesjonalna kadra

Jesteś w dobrych rękach

Bezpieczna, kompleksowa fizjoterapia uroginekologiczna w pełnej współpracy z pacjentką

Naszym profesjonalistom możesz w pełni zaufać. Terapia miednicy mniejszej pacjentki prowadzona jest przez wykwalifikowaną fizjoterapeutkę, która stosuje wiedzę poszerzoną w ramach tematycznych kursów, szkoleń i praktycznych warsztatów w dziedzinie fizjoterapii uroginekologicznej. Model terapii zindywidualizowanej w pełni angażuje zarówno fizjoterapeutkę, jak i pacjentkę, jego celem jest edukacja w kierunku wykształcenia umiejętności samodzielnej pracy z własnym ciałem i nabycia zdrowych nawyków. Fizjoterapeutka ściśle współpracuje także z lekarzem balneologii i stale poszerza własną wiedzę medyczną.

Obiecujemy profesjonalne podejście, poczucie bezpieczeństwa i komfortu, przyjazną atmosferę w czasie każdej wizyty oraz dostosowanie terapii do Twoich potrzeb.

Wybierz fizjoterapię uroginekologiczną w Krakowie w Centrum Rehabilitacji Swoszowice.