Ułatwienia dostępu

Centrum Rehabilitacji Swoszowice

Kropla wiedzy

Blog medyczny "Kropla wiedzy" to zbiór artykułów napisanych przez naszych specjalistów - lekarzy, fizjoterapeutów i dietetyka.

Wybór tornistra szkolnego

Wybór tornistra szkolnego

Wakacje powoli dobiegają końca. Czas na wybór tornistra szkolnego, który jest jednym z najważniejszych elementów szkolnej wyprawki. Jak prawidłowo go dobrać i nosić, aby nie szkodził kręgosłupowi dziecka? Wybrać plecak czy tornister? Czym się kierować przy wyborze plecaka szkolnego? Czy lekki usztywniany tornister to zawsze dobry wybór? Na te pytania odpowiadają fizjoterapeuci z naszego Centrum Rehabilitacji w poniższym artykule.

Waga tornistra ma znaczenie

Szkolny plecak nie może być za ciężki. Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że u dzieci poniżej 13 roku życia plecak powinien ważyć max. 10% masy dziecka. To znaczy, że gdy uczeń waży 30 kilogramów, dobrze, by jego zapakowany tornister nie miał więcej niż 3 kg. Jeśli jest cięższy, może powodować wady postawy m.in. boczne skrzywienie kręgosłupa. Warto więc znaleźć lekki tornister szkolny – taki, który niewypełniony będzie lekki.

Torbę przewieszaną przez ramię lepiej zostaw w sklepie

Przewieszana torba, nawet jeśli stylowa, nie jest właściwym sposobem transportu przedmiotów, zwłaszcza w młodym wieku. Podczas noszenia wywołuje ona nacisk tylko na jedną stronę, nawet jeśli przewieszamy ją w poprzek tułowia. W efekcie może być to przyczyną wystąpienia skoliozy i innych wad postawy.

Przymierz i dopasuj

Nawet najpiękniejszy tornister nie spełni właściwie swojej roli jeśli będzie źle dopasowany. Dobry tornister lub dobry plecak szkolny będzie posiadał dobrze usztywniony i wyprofilowany tył oraz szerokie szelki. Przed zakupem konkretnego modelu tornistra szkolnego należy go przymierzyć i ocenić czy jest dobrze dopasowany do sylwetki dziecka. Następnie trzeba dostosować szelki tak, aby nie były zbyt luźne. Pasy naramienne plecaka powinny mieć minimum 4 cm szerokości, aby nie wpijały się w ramiona dziecka. Nie mogą być zbyt blisko szyi, by nie dochodziło do otarć naskórka.

Zadbaj o elementy odblaskowe

Wybierając plecak dla dziecka nie należy zapominać także o bezpieczeństwie dziecka w ruchu drogowym.  Elementy odblaskowe zapewnią większą widoczność dziecka po zmroku podczas samodzielnych powrotów ze szkoły i zajęć pozalekcyjnych. Dobry plecak szkolny i tornister powinien być też wykonany z najwyższej jakości materiałów

Noś odpowiednio!

Właściwie dobrany plecak to zaledwie krok do sukcesu, najważniejszy jest bowiem prawidłowy sposób noszenia i pakowania. Po pierwsze nigdy nie należy nosić tornistra na jednym ramieniu. Jedynym właściwym sposobem założenia plecaka jest równomierne obciążanie obu ramion i noszenie go na obu szelkach. Podczas pakowania należy zwrócić uwagę na właściwe rozmieszczenie przedmiotów. Najlepiej spakować się tak, aby ciężar opierał się na miednicy tj. ciężkie rzeczy umieszczać  bliżej kręgosłupa. Warto ograniczyć też ilość noszonych zeszytów, książek i przyborów szkolnych. Każde pół kilograma mniej na plecach dziecka, to większe szanse na zdrowy kręgosłup.

Źródło zdjęcia: Image by rawpixel.com on Freepik.com