facebook
google plus
UZDROWISKO

Dobór odpowiedniego tornistra

 
designed by  - Freepik.com

 

Wakacje powoli dobiegają końca. Czas pomyśleć o szkolnej wyprawce. Jednym z najważniejszych jej elementów jest tornister. Jak prawidłowo go dobrać i nosić, aby nie szkodził kręgosłupowi dziecka? Na to pytanie odpowiadają fizjoterapeuci z naszego Centrum Rehabilitacji w poniższym artykule.

    

 

 

 

 


Waga ma znaczenie

Szkolny plecak nie może był za ciężki. Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że u dzieci poniżej 13 roku życia plecak powinien ważyć max. 10% masy dziecka. To znaczy, że gdy uczeń waży 30 kilogramów, dobrze, by jego zapakowany tornister nie miał więcej niż 3 kg. Jeśli jest cięższy, może powodować wady postawy m.in. boczne skrzywienie kręgosłupa. Warto wybierać modele, które niewypełnione są lekkie.

Torbę przewieszaną przez ramię lepiej zostaw w sklepie

Przewieszana torba, nawet jeśli stylowa, nie jest właściwym sposobem transportu przedmiotów, zwłaszcza w młodym wieku. Podczas noszenia wywołuje ona nacisk tylko na jedną stronę, nawet jeśli przewieszamy ją w poprzek tułowia. W efekcie może być to przyczyną wystąpienia skoliozy i innych wad postawy.

Przymierz i dopasuj

Nawet najpiękniejszy tornister nie spełni właściwie swojej roli jeśli będzie źle dopasowany. Ważne jest aby posiadał dobrze usztywniony i wyprofilowany tył oraz szerokie szelki. Przed zakupem należy go przymierzyć i ocenić czy jest dobrze dopasowany do sylwetki dziecka oraz dostosować szelki tak, aby nie były zbyt luźne. Pasy naramienne plecaka powinny mieć minimum 4 cm szerokości, aby nie wpijały się w ramiona dziecka. Nie mogą być zbyt blisko szyi, by nie dochodziło do otarć naskórka.

Zadbaj o elementy odblaskowe

Wybierając plecak dla dziecka nie należy zapominać także o bezpieczeństwie dziecka w ruchu drogowym.  Elementy odblaskowe zapewnią większą widoczność dziecka po zmroku podczas samodzielnych powrotów ze szkoły i zajęć pozalekcyjnych.

Noś odpowiednio!

Właściwie dobrany plecak to zaledwie krok do sukcesu, najważniejszy jest bowiem prawidłowy sposób noszenia i pakowania. Po pierwsze nigdy nie należy nosić tornistra na jednym ramieniu. Jedynym właściwym sposobem założenia plecaka jest równomierne obciążanie obu ramion i noszenie go na obu szelkach. Podczas pakowania należy zwrócić uwagę na właściwe rozmieszczenie przedmiotów. Najlepiej spakować się tak, aby ciężar opierał się na miednicy tj. ciężkie rzeczy umieszczać  bliżej kręgosłupa. Warto ograniczyć też ilość noszonych zeszytów, książek i przyborów szkolnych. Każde pół kilograma mniej na plecach dziecka, to większe szanse na zdrowy kręgosłup.