Kąpiele siarczkowe
Do zabiegów kąpieli siarczkowych wykorzystujemy jedną z najmocniejszych na świecie wód siarczkowych, która swoje źródła ma na terenie Uzdrowiska Kraków Swoszowice.
Balneoterapia
Kąpiel siarczkowa
To, co wyróżnia naszą ofertę spośród innych gabinetów i centrów rehabilitacji w Krakowie jest możliwość zastosowania w terapii kąpieli siarczkowych.
Siarka a stawy
Kwas mukoityno-siarkowy jest składnikiem błon maziowych. Kwas chondroityno-siarkowy jest budulcem chrząstki oraz w połączeniu z białkiem buduje maź stawową.
Siarka zapewnia więc naszym stawom elastyczność i zmniejsza “tarcie”. Przy ubytkach w chrząstce stawowej wspomaga jej regenerację.
Siarka ma też właściwości przeciwzapalne. Pomaga więc w leczeniu chorób stawów o podłożu zapalnym, takich jak np. reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów itp.
Więcej o rehabilitacji w tych schorzeniach nasi specjaliści napisali na blogu “Kropla wiedzy”:
Kąpiel siarczkowa
Jak wyglądają kąpiele siarczkowe?
W naszym Centrum rehabilitacji oferujemy kąpiele siarczkowe całościowe (w wannach) lub częściowe (tzw. fasony rąk oraz nóg).
Kąpiele całościowe odbywają się w jednoosobowych kabinach zapewniających intymność. Do wanny można wejść nago lub w bieliźnie (należy jednak wziąć pod uwagę, że materiał może ulec zniszczeniu w kontakcie z wysokozmineralizowaną wodą siarczkową).
Korzystając z kąpieli częściowych odsłania się jedynie kończyny dolne lub górne. Warto więc wybrać ubiór, który umożliwi nam wygodne korzystanie z zabiegu.
Wchłanianie siarki
W czasie kąpieli siarka zostaje wchłonięta do naszego organizmu dwoma drogami:
– z gazowego siarkowodoru, który ulatnia się podczas kąpieli,
– z siarki koloidalnej, która osiada na skórze.
Wystarczy już kilka minut, by siarka pokryła nasze ciało i przez skórę, cienkimi naczyniami włosowatymi zaczęła krążyć po organizmie.
W kontekście leczenia chorób układu ruchu zadziała ona “od środka”. W przypadku chorób dermatologicznych – miejscowo.
Najczęściej zadawane pytania
Skierowanie
Czy do skorzystania z kąpieli potrzebne jest skierowanie?
By skorzystać z kąpieli siarczkowej w mocnym leczniczym stężeniu (100% wody prosto ze źródła) należy mieć zlecenie od lekarza balneologa.
Można skorzystać z konsultacji lekarskiej w naszym Centrum Rehabilitacji* lub u dowolnego lekarza balneologa.
*W celu skorzystania z zabiegów balneologicznych konieczne jest przedstawienie na wizycie lekarskiej wyników podstawowych badań: morfologia krwi, OB i mocz ogólny z ostatnich 6 miesięcy, EKG z ostatnich 3 miesięcy.
Wskazania
Jakie są wskazania do korzystania z kąpieli siarczkowych?
- schorzenia i stany pourazowe narządu ruchu
- choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa
- choroby reumatologiczne /RZS, ZZSK/
- zapalenia okołostawowe
- osteoporoza
- dna moczanowa
- zaburzenia krążenia obwodowego, choroba Raynauda
- schorzenia dermatologiczne (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, egzema/
Przeciwwskazania
Kiedy kąpiele siarczkowe nie są wskazane?
Przeciwwskazaniami do kąpieli siarczkowych są choroby nowotworowe, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gruźlica, ciąża, niektóre choroby psychiczne i neurologiczne.
W przypadku wątpliwości związanych z chorobami współistniejącymi zachęcamy do kontaktu.
Ilość kąpieli
Z ilu kąpieli należy skorzystać?
Aby odczuć efekt terapeutyczny kuracji kąpielami siarczkowymi zaleca się skorzystać z conajmniej 5 kąpieli. Optymalna ilość to 10-15 kąpieli.
Kąpiele powinny się odbywać codziennie, ewentualnie co drugi dzień.
O ilości kąpieli decyduje lekarz balneolog.
Ubiór
Jak się ubrać na kąpiel siarczkową?
Korzystanie z kąpieli siarczkowych całościowych nie wymaga specjalnego stroju. Można się kąpać nago (kabiny są jednoosobowe) lub w stroju kąpielowym. Należy jednak wziąć pod uwagę, że materiał może ulec zniszczeniu w kontakcie z wysokozmineralizowaną wodą siarczkową.
Częstotliwość
Jak często można korzystać z kąpieli siarczkowych?
Obserwuje się, że pozytywny efekt terapeutyczny zazwyczaj utrzymuje się od 6 miesięcy do roku po kuracji kąpielami siarczkowymi. Po tym czasie można powtórzyć terapię.
O częstotliwości kuracji decyduje lekarz balneolog.
Temperatura wody
Ile wynosi temperatura wody siarczkowej w kąpieli?
Temperatura wody jest zbliżona do temperatury ludzkiego ciała i jest podgrzewana do ok. 37 stopni Celsjusza.
Kąpiel lub prysznic po kąpieli
Czy po kąpieli siarczkowej można się umyć, opłukać ciało wodą?
Bezpośrednio po kąpieli siarczkowej nie należy spłukiwać ciała wodą. Warto pozostawić wodę siarczkową do wyschnięcia na ciele i potem, w miarę możliwości, przez 2-3 godziny.
Kąpiel kosmetyczna
Czy woda siarczkowa może być stosowana profilaktycznie?
W naszym Centrum Rehabilitacji można skorzystać z kąpieli siarczkowej w profilaktycznym, niższym stężeniu. Rozcieńczamy wówczas naszą wysokozmineralizowaną wodę siarczkową zwykłą wodą w proporcji ok. 1:2 (jedna jednostka siarki + dwie jednostki wody). Taka kąpiel ma działanie kosmetyczne na skórę.
Do skorzystania z kąpieli profilaktycznej nie są wymagane wyniki badań, jedynie krótka, bezpłatna wizyta u lekarza celem przepisania kąpieli i wykluczenia przeciwwskazań.
Ilość wody
Jak głęboko można się zanurzyć podczas kąpieli?
Zalecamy, by linia wody znajdowała się poniżej linii serca. W czasie kąpieli nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, by cenny gazowy siarkowodór nie ulotnił się zbyt szybko z wody. Można delikatnie się polewać.
Biżuteria
Czy podczas korzystania z kąpieli siarczkowych można nosić biżuterię?
Związki siarki mocno reagują z metalami. Zaleca się zrezygnować z noszenia biżuterii podczas kąpieli, a nawet na czas całej kuracji.
Zapach
Czy woda siarczkowa brzydko pachnie?
Tak – wszyscy zgodnie twierdzą, że woda siarczkowa ma nieprzyjemny zapach. To za sprawą zawartego w niej siarkowodoru, którego zapach najczęściej porównywany jest do zapachu zgniłych jajek. Siarkowodór jest substancją lotną, szybko się ulatnia i nie utrzymuje się na szczęście długo na ciele człowieka.
Jak skorzystać? Ile kosztuje kąpiel siarczkowa?
Nie czekaj - umów się już dziś!
Sprawdź jak skorzystać z kąpieli siarczkowych
- Skompletuj aktualne wyniki badań, tj: morfologia krwi, OB i mocz ogólny z ostatnich 6 miesięcy, EKG z ostatnich 3 miesięcy.
- Zarezerwuj termin wizyty lekarskiej.
Aktualne ceny kąpieli siarczkowych (pojedynczych zabiegów oraz pakietów), a także konsultacji znajdują się w naszym Cenniku.