Ułatwienia dostępu

Centrum Rehabilitacji Swoszowice

Kropla wiedzy

Blog medyczny "Kropla wiedzy" to zbiór artykułów napisanych przez naszych specjalistów - lekarzy, fizjoterapeutów i dietetyka.

Jesienne i zimowe bóle stawów

Zmiany pór roku wpływają na nasz organizm i samopoczucie na wiele różnych sposobów. Szczególnie trudnym okresem jest przejście od lata do jesieni. Wraz z pogorszeniem pogody odczuwamy większą senność, zmiany ciśnienia wywołują ból głowy, pojawia się czasowe pogorszenie nastroju. Kluczowe i charakterystyczne dla naszego organizmu w tym okresie jest także osłabienie układu odpornościowego oraz jego zbyt silne reakcje, które prowadzą do stanów zapalnych. To właśnie w ich wyniku w okresie jesiennym nasila się wiele dolegliwości oraz chorób przewlekłych, także tych związanych ze stawami.

Przyczyny jesiennych bóli stawów

Początek jesieni charakteryzuje przede wszystkim gwałtowny spadek temperatury. Wzrasta wilgotność, a słońce świeci coraz krócej i coraz rzadziej. Zdaniem  badaczy to właśnie te czynniki oraz niskie ciśnienie powodują rozszerzenie ścięgien, mięśni i innych tkanek w okolicy stawów. W konsekwencji może to prowadzić do nasilenia bólu stawów towarzyszącego stanom zapalnym.

Nie bez znaczenia jest także okresowe zmniejszenie aktywności fizycznej. Bądźmy szczerzy. Kto z nas nie wybrałby w zimny, ciemny, deszczowy  dzień siedzenia na kanapie z książką i filmem, pod ciepłym kocem? To oczywiście naturalne, że w takim okresie nasze ciało poszukuje ciepła i regeneracji, ale nie powinno stać się normą.

Trzecią  potencjalną przyczyną pojawiającego się jesienią i zimą bólu stawów są niedobory witaminy D. W  Polsce jej synteza w skórze jest mocno ograniczona czasowo, zachodzi jedynie od marca do września. W pozostałych miesiącach promienie słoneczne nie są wystarczająco silne i padają nieodpowiednim kątem, przez co nie aktywują produkcji witaminy D. Tymczasem według badań  u osób z wysoką aktywnością reumatoidalnego zapalenia stawów często występowały niedobory witaminy D, a zwiększenie jej poziomu wpływało korzystnie na przebieg choroby.

Jak chronić się przed jesiennym bólem stawów?

1. Ruszaj się! To nie muszą być tylko ćwiczenia fizyczne, choć przynoszą zdecydowanie najlepsze rezultaty. Przemycaj ruch kiedy tylko się da! Pamiętaj o rozciąganiu i drobnych ćwiczeniach od razu po przebudzeniu, pracując zmieniaj pozycje i jeśli możesz wybierz się na chociaż krótki spacer. Może w okresie jesienno-zimowym możesz zrezygnować z windy na rzecz schodów?  Albo oglądać seriale jednocześnie spacerując po bieżni elektrycznej?

2. Zbadaj poziom witaminy D, a jeśli odbiega od normy ustal z lekarzem prawidłową dawkę suplementacji.

3. Dbaj o ciepło. Ubieraj się adekwatnie do pogody i staraj się nie dopuścić do wychłodzenia organizmu.

4. Jeśli cierpisz na choroby reumatyczne, stosuj ciepłe okłady i rozgrzewające kąpiele. Podwyższonatemperatura rozszerza naczynia krwionośnie, rozluźnia mięśnie i łagodzi dolegliwości bólowe.

Jesienne bóle stawów – pomyśl o rehabilitacji!

Niezależnie od przyczyny ból stawów nie powinien uprzykrzać życia. Można z nim walczyć na wiele różnych sposobów. Oczywiście sięgnięcie po popularny środek przeciwbólowych będzie najprostszym z nich. Zdaniem specjalistów jest to jednak działanie, które ma sens jedynie doraźnie. O wiele lepiej poszukać przyczyny bólu ze specjalistą i skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych, które nie tylko przyniosą ulgę w dolegliwościach, ale w dłuższym okresie wzmocnią stawy i zapobiegną nawrotom schorzenia.

Zauważasz u siebie zwiększenie natężenia dolegliwości bólowych stawów w okresie jesiennym? Zapraszamy na konsultację z naszym lekarzem lub fizjoterapeutą.  Szeroki zakres oferowanych w naszym Centrum Rehabilitacji zabiegów pozwoli nam jak najszybciej wdrożyć dopasowane do potrzeb leczenie.  

Źródło zdjęcia: Image by stockking on Freepik Freepik.com