Ułatwienia dostępu

Centrum Rehabilitacji Swoszowice

Kropla wiedzy

Blog medyczny "Kropla wiedzy" to zbiór artykułów napisanych przez naszych specjalistów - lekarzy, fizjoterapeutów i dietetyka.

Jak sobie radzić ze sztywnością stawu biodrowego

Powszechny w obecnych czasach tryb “pracy siedzącej” omawiany był już setki razy. Poza ogromnym plusem, jakim jest wygoda tej pozycji, niesie ona ze sobą niestety wiele minusów. Zwykle pracę siedzącą kojarzymy z tendencją do powstawania nadwagi, pogorszenia się stanu wzroku, znużeniem i spadkiem kondycji. Tymczasem może ona także prowadzić do sztywności stawu biodrowego.

Sztywność stawu biodrowego – przyczyny i skutki

Podstawowym omawianym dziś problemem wynikającym z częstej w naszym życiu pozycji siedzącej jest ograniczenie mobilności w stawie biodrowym, która jest bardzo istotna dla sprawnego działania całej kończyny dolnej. Sztywność stawu biodrowego może wpływać na bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa, powoduje zmiany mechaniki chodu, może skutkować także złą pracą stawu kolanowego. Wszystko to wymusza u nas wadliwe wzorce postaw, powoduje zwyrodnienia i modeluje nieprawidłowy wygląd ogólny sylwetki. Jedna, często bagatelizowana przez nas przyczyna niosąca ze sobą całą gamę konsekwencji.

Budowa stawu biodrowego

Staw biodrowy to jeden z największych stawów w naszym ciele. Tworzą go dwa elementy – panewka stawu biodrowego kości miednicznej i głowa kości udowej. Jest to mocno obciążany przez nas staw o dużym spektrum ruchomości w różnych kierunkach. Otoczony jest mocnymi włóknistymi strukturami takimi jak torebka stawowa, więzadła i mięśnie. Rozluźnienie tych ostatnich omówimy w tym artykule.

Ćwiczenia

Co będzie potrzebne?
  • mały roller lub okrągła plastikowa (nieszklana) butelka z wodą, nawet wałek do ciasta – coś twardego walcowatego, co nie ulegnie zniszczeniu pod wpływem nacisku
  • mata do ćwiczeń, koc lub dywan
  • lustro – w celu znalezienia na naszym ciele odpowiedniego punktu, na którym będziemy pracować. Posłuży nam ono także przy ocenie naszej postawy przed i po ćwiczeniach. Nie musimy ćwiczyć przy lustrze. Jednakże, jeśli mamy taką możliwość będzie to dla nas tym lepsze, gdy będziemy mogli na bieżąco oglądać nasze działania i ułożenie. – w przypadku problemów ze znalezieniem opisywanych przez nas miejsc na ciele, nie bój się skorzystać z internetu. Odpowiednia tablica anatomiczna wyjaśni wątpliwości w kilka sekund!
Ćwiczenie 1
Sztywność stawu biodrowego - ćwiczenie 1

Stań przed lustrem, wyszukaj kolec biodrowy. To element na naszej miednicy, bywa widoczny, ale łatwo go też znaleźć poprzez dotyk. Kolce umiejscowione są pod skórą, po obu stronach miednicy, poniżej linii pępka.  

Sztywność stawu biodrowego - ćwiczenie 1

Obszar poniżej kolca to miejsce które będziemy rozciągać. Tym miejscem układamy się na naszym rollerze.

Dodatkowo leżąc na rolce możemy przetaczać się lekko do przodu i do tyłu po naszej rolce.

Ćwiczenie 2
Sztywność stawu biodrowego - ćwiczenie 2

Tym razem wyszukaj krętarz większy kości udowej. To ten twardy punkt na kości udowej w okolicy stawu biodrowego, można przyjąć ze wyznacza on nam szerokość bioder u człowieka.

Sztywność stawu biodrowego - ćwiczenie 2

Obszar powyżej krętarza (a poniżej krawędzi talerza biodrowego) to mięsień pośladkowy średni który będziemy rozciągać. Podobnie jak w pierwszym ćwiczeniu kładziemy się na rolce, tak jak na zdjęciu.

Dodatkowo możemy „bujać się” lekko do przodu i do tyłu po naszej rolce.

Chcesz poznać więcej ćwiczeń na sztywność stawu biodrowego lub popracować z fizjoterapeutą nad tym problemem? Zapraszamy na rehabilitację indywidualną w naszym Centrum Rehabilitacji.