Ułatwienia dostępu

Centrum Rehabilitacji Swoszowice

Kropla wiedzy

Blog medyczny "Kropla wiedzy" to zbiór artykułów napisanych przez naszych specjalistów - lekarzy, fizjoterapeutów i dietetyka.

Chcę zadbać o zdrowie w 2024 roku. Co to dokładnie znaczy i jak wprowadzić plan w życie?

Początek Nowego Roku to czas postanowień, wyznaczania sobie celów i formułowania planów na najbliższe miesiące.  Najpopularniejsze postanowienia noworoczne Polaków nie odbiegają od tych, które znajdują się na listach osób w innych krajach. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety wysoko stawiają dbanie o swoje zdrowie.1

To bardzo piękne założenia, jednak jak wielu z nas naprawdę udaje się te postanowienia wcielić realnie w życie? Zgodnie ze statystykami, w postanowieniach noworocznych potrafi wytrwać jedynie 8 proc. z nas, a ok. 80 proc. rezygnuje z ich realizacji nawet przed końcem lutego.2 Niepowodzenie w postanowieniach noworocznych jest tak powszechne, że istnieje wiele (nieoficjalnych) dat je upamiętniających — niektóre źródła podają dzień 17 stycznia jako “Dzień porzucenia postanowień noworocznych”. Inne zaś określają drugi piątek stycznia jako “Dzień rezygnacji” — pisze “Forbes Health”.3

Co zatem zrobić, żeby nasze dobre chęci skutkowały rzeczywistą poprawą naszego zdrowia i realizacją postanowień?

Przy formułowaniu postanowień noworocznych postaw na SMART

Postanowień noworocznych bardzo ciężko dotrzymać jeśli są formułowane ogólnikowo. Pomocna może okazać się metoda określana SMART.

To jednocześnie akronim opisujący pięć cech, jakie powinien spełniać dobrze sformułowany cel:

  • S – czyli Sprecyzowany
  • M – czyli Mierzalny
  • A – czyli Atrakcyjny
  • R – czyli Realistyczny
  • T – czyli Terminowy

Stosując wspomniane zasady łatwo zauważyć, że postanowienie noworoczne “Zadbam o swoje zdrowie” nie spełnia kryteriów metody SMART.

O wiele lepiej brzmią przykładowe cele:

  1. W pierwszym kwartale roku zrobię podstawowe badania krwi.
  2. W styczniu umówię się na przegląd do dentysty.
  3. 2 razy w tygodniu wyjdę na minimum godzinny spacer.
  4. W pierwszej połowie roku skorzystam z zabiegów rehabilitacyjnych w Centrum Rehabilitacji Swoszowice.
  5. Każde śniadanie w 2024 roku wzbogacę o jedną porcję warzyw.

konkretne, realne do wykonania, terminowe i sprecyzowane. A co z atrakcyjnością? Pod pojęciem atrakcyjności kryją się źródła motywacji do realizacji celu. Atrakcyjny cel niesie wyzwanie, ale także jego realizacja daje nam wymierne korzyści. Patrząc z tej perspektywy zdrowe zęby, wymarzona figura czy lepsza kondycja są jak najbardziej atrakcyjnym celem!

Postanowienia, czy warto je podejmować tylko na początku Roku?

Mając na względzie smutne statystyki światowe dotyczące skuteczności postanowień noworocznych wręcz przeciwnie! Nie potrzebujesz fajerwerków w noc sylwestrową czy noworocznej społecznej presji, żeby zacząć realizować swoje większe lub mniejsze cele. Możesz podjąć takie kroki w każdej chwili. Od tego miesiąca, od poniedziałku, od urodzin, a nawet od teraz! Grunt to realistyczny plan, podjęcie zmian metodą małych kroków, a także weryfikowanie założeń. Te działania zwiększają realną szansę na korzystne i trwałe zmiany.

Jak jeszcze możesz sobie pomóc i zmotywować się do zaplanowanej zmiany?  O tym przeczytasz więcej w innym artykule na naszym blogu “Kropla wiedzy” – zachęcamy do lektury.

  1. Źródło: https://wiadomosci.onet.pl/kraj/postanowienia-noworoczne-najpopularniejsze-postanowienia-polakow/1ey2r0k ↩︎
  2. Źródło: https://www.medonet.pl/psyche/psychologia,psychologowie-radza-nie-robic-noworocznych-postanowien–dlaczego-,artykul,64810170.html ↩︎
  3. Źródło: https://businessinsider.com.pl/lifestyle/postanowienia-noworoczne-2024-szukasz-inspiracji-to-chcemy-zmienic-lista/y8yjd0x ↩︎

Źródło zdjęcia: Image by Freepik