Ułatwienia dostępu

Centrum Rehabilitacji Swoszowice

Kropla wiedzy

Blog medyczny "Kropla wiedzy" to zbiór artykułów napisanych przez naszych specjalistów - lekarzy, fizjoterapeutów i dietetyka.

Zdrowy styl życia – zmotywuj się do zmiany!

zdrowy styl życia

Zdrowy styl życia. Zdajemy sobie sprawę z tego, że powinniśmy go prowadzić, ale czasami wprowadzenie jego zasad jest dla nas trudniejsze niż myśleliśmy. W poniższym artykule psycholog z naszego Centrum Rehabilitacji postara się przybliżyć proste metody, które mogą nam pomóc w zwiększeniu motywacji do zmiany złych nawyków i ułatwić trudny proces adaptacji do nowej sytuacji. Zaledwie kilka prostych trików, odrobina samozaparcia i już wkrótce może okazać się, że to co wydawało się nie do osiągnięcia jest teraz jednym z największych sukcesów. Do dzieła! 

Zdrowy styl życia to taki sposób funkcjonowania człowieka, który ma na celu zapewnić optymalne zdrowie oraz zminimalizować ryzyko występowania chorób. Zdrowy tryb życia obejmuje w swoim zakresie kilka podstawowych zasad, których włączenie do codziennego funkcjonowania gwarantuje lepszą jakość życia oraz pozytywnie wpływa na poprawę ogólnego samopoczucia.

zasady zdrowego stylu życia
Źródło grafiki: Designed by Freepik.com

Koncepcja Lalonde’a

Według koncepcji Lalonde’a (tzw. teoria pól zdrowia) to właśnie praktykowany styl życia w największym stopniu determinuje stan zdrowia jednostki. Badania wskazują, że w ponad 50% to od tych najprostszych, z pozoru bez znaczenia codziennych wyborów człowieka zależy jego kondycja zdrowotna. Oznacza to, że w największym stopniu o naszym zdrowiu decydujemy my sami!

Czynniki wpływające na zdrowie

Styl życia każdego z nas jest kwestią bardzo indywidualną, na którą składają się nabywane na przestrzeni całego życia przyzwyczajenia, nawyki czy też przekonania. Prowadzenie prozdrowotnego trybu życia i nieuleganie codziennym pokusom wymaga od nas ciągłej pracy nad sobą, niezmierzonych pokładów cierpliwości oraz odpowiedniego poziomu motywacji. Niemniej jednak warto podjąć wyzwanie i zawalczyć o siebie i swoje zdrowie!

wykres - czynniki wpływające na zdrowie

Poniżej znajdziesz kilka psychologicznych wskazówek, które pozwolą ci zmotywować się do wprowadzenia zmian do twojego dotychczasowego życia.

Opowiedz o swoich planach!

Powiedz komuś bliskiemu o swoich planach, zadeklaruj przed drugą osobą w co zamierzasz się zaangażować. Publiczne złożenie deklaracji wymusi na tobie wypowiedzenie na głos zobowiązania tym samym sprawiając, że w podjęte wyzwanie zaangażujesz własne ja. Niewywiązanie się z zadania będzie wzbudzało nieprzyjemne napięcie psychiczne, którego źródłem będzie rozbieżność pomiędzy tym co mówimy a tym co robimy. W celu uniknięcia powstałego dyskomfortu psychicznego człowiek staje się bardziej skłonny do wywiązania się ze złożonej publicznie deklaracji.

Zaangażuj się

Cel, który ostatecznie zamierasz osiągnąć powinien stać się dla ciebie personalnie ważny, dzięki czemu łatwiej będzie ci pokonać pojawiające się trudności w trakcie jego realizacji. Pogłębienie wiedzy z konkretnej dziedziny (w której podejmujesz aktywność) sprawi, że jeszcze silniej zaangażujesz się w swoje działania.  Istotne jest również, aby droga do wyznaczonego celu była dla ciebie przyjemnością samą w sobie. Wzbudzi to w tobie tzw. motywację wewnętrzną, czyli tendencję do podejmowania i angażowania się w konkretne działania już ze względu na samą treść tej aktywności. Nagroda zewnętrzna, która ściśle związana jest z tzw. motywacją zewnętrzną będzie jedynie konsekwencją podejmowanych działań i nie będzie odgrywała kluczowej roli w drodze do wyznaczonego celu.

Przemyśl to!

Uświadom sobie i przeanalizuj pozytywne oraz negatywne konsekwencje swoich działań w kontekście celu, który chcesz w przyszłości osiągnąć. Napisz na kartce i umieść w widocznym dla siebie miejscu, wszystkie korzyści wynikające z podjęcia przez ciebie konkretnych działań a także konsekwencje niepodejmowania ich. Świadomość co można zyskać a co stracić może w istotny sposób motywować w chwilach słabości do wytrwania w swoich postanowieniach.

Działaj krok po kroku!

Mając na względzie swój długoterminowy cel, który chcesz osiągnąć wyznacz sobie mniejsze, pośrednie cele tzw. krótkoterminowe, którą będą stanowiły składową głównego celu. Jeśli już na początku swojej drogi osiągniesz sukces będzie to zachętą do kontynuowania wysiłku i spowoduje, że zaangażujesz się jeszcze bardziej w wykonywane zadanie. Osiąganie celów krótkoterminowych dostarcza dużo radości i satysfakcji, a także pozytywnie wpływa na naszą samoocenę. Cele krótkoterminowe możemy osiągać stosunkowo łatwo i szybko przez co motywujemy się do dalszej pracy, przybliżając się do naszego głównego celu. Dodatkowo, aby wzbudzić w sobie jeszcze większą motywację możesz nagradzać się za każdorazowe wykonanie konkretnego zadania (zrealizowanie celu krótkoterminowego).

Zobacz to!

Uruchom wyobraźnię i zwizualizuj swój cel. Tworząc konkretną wizualizację nastawiasz swój mózg na działanie w ściśle określonym przez siebie kierunku. Badania naukowe dowodzą, że podczas wykonywania konkretnej czynności,  w naszym mózgu zachodzą procesy tożsame z tymi, które mają miejsce w trakcie wyobrażania sobie tej czynności. Wyobraź sobie zatem z dużą szczegółowością jak będzie przebiegała droga do wyznaczonego przez ciebie celu oraz jak zmieni się twoja rzeczywistość gdy już ten cel osiągniesz. Wizualizacja może pomóc ci przekształcić abstrakcyjny i odległy cel w żywy i realny obraz, który będzie dopingował Cię do wytrwania w postanowieniach.

Powodzenia!

/Psycholog Centrum Rehabilitacji Swoszowice/

Źródło zdjęcia: Designed by creativeart/ Freepik.com