Dostępne formy rehabilitacji finansowane przez NFZ
Gdy po raz pierwszy doświadczamy bólu kręgosłupa, zapalenia stawów lub innych zespołów bólowych w obrębie narządu ruchu zaczynamy zadawać sobie pytania jakie kroki podjąć w celu leczenia bólu. Jakie są możliwości rehabilitacji w ramach NFZ? Jakie są skierowania na rehabilitację? Jaki lekarz może wystawić skierowanie na rehabilitację? Zacznijmy od tego, że w naszym Centrum Rehabilitacji często słyszymy od pacjentów – „Mam skierowanie na rehabilitację NFZ, proszę o ustalenie terminu”. Tymczasem pod pojęciem „skierowanie na rehabilitację” może kryć się wiele różnych świadczeń, które są udzielane w różnych placówkach, choć wszystkie mają ten sam cel – przywrócić pacjentowi sprawność. Warto więc dokładnie zapoznać się z posiadanym skierowaniem, by swoje kroki skierować do właściwego miejsca. W poniższym artykule omawiamy wyłącznie formy rehabilitacji w systemie ambulatoryjnym. Z odpowiednim skierowaniem istnieje jednak również możliwość skorzystania z kompleksowej rehabilitacji w formie rehabilitacji domowej lub stacjonarnie na oddziale rehabilitacji.
Skierowanie do poradni rehabilitacyjnej
Przykładowe kody komórek organizacyjnych:
1300 Poradnia rehabilitacyjna lub
1302 Poradnia rehabilitacji narządu ruchu lub
1306 Poradnia rehabilitacji neurologicznej
To skierowanie wystawiane jest przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (czyli takiego, który pracuje w ramach umowy z NFZ), najczęściej przez lekarza POZ, do którego zgłasza się pacjent z dolegliwościami ze strony układu ruchu. Poradnie rehabilitacyjne zajmują się w szczególności diagnozowaniem oraz leczeniem pacjentów z chorobami narządu ruchu, neurologicznymi oraz z wadami postawy. W poradni rehabilitacyjnej pacjent trafia w pierwszej kolejności do lekarza specjalisty, który przeprowadza diagnostykę, może skierować również na dodatkowe badania (rtg, rezonans magnetyczny, usg itp.) i proponuje plan rehabilitacji dostosowany do stanu zdrowia pacjenta. Wystawia więc kolejne skierowanie: skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne.
Skierowanie na zabiegi rehabilitacyjne
Te zabiegi mogą być wykonane w tej samej poradni, o ile dysponuje ona bazą zabiegową lub w pracowni fizjoterapii.
Przykładowe kody komórek organizacyjnych:
1310 Dział (pracownia) fizjoterapii lub, bardziej szczegółowo:
1312 Dział (pracownia) fizykoterapii lub
1314 Dział (pracownia) kinezyterapii lub
1316 Dział (pracownia) hydroterapii lub
1318 Dział (pracownia) krioterapii lub
1320 Dział (pracownia) masażu leczniczego lub
1330 Dział (pracownia) balneoterapii.
Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego (z zastrzeżeniem, że w przypadku pacjentów z wadami postawy skierowanie wystawia wyłącznie lekarz specjalista z zakresu rehabilitacji ogólnej, rehabilitacji medycznej, rehabilitacji chorób narządu ruchu, chirurgii ortopedycznej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu).
Skierowanie jest ważne 30 dni i w tym czasie musi zostać zarejestrowane (bez względu na termin realizacji samych zabiegów).
Cykl terapeutyczny trwa w tym przypadku do 10 dni zabiegowych i obejmuje maksymalnie 5 zabiegów dziennie. Może być to bardzo szeroki zakres zabiegów od terapii manualnej po masaż leczniczy czy hydroterapię.
Aby przyspieszyć termin rehabilitacji, tak wystawione skierowanie można zrealizować w naszym Centrum Rehabilitacji odpłatnie z 10% rabatem od cen zawartych w cenniku. Wówczas kopiujemy skierowanie, a oryginał nadal można zrealizować w pracowni lub gabinecie fizjoterapii pracujących w ramach kontraktu z NFZ.
Skierowanie do ośrodka/zakładu rehabilitacji dziennej
Przykładowe kody komórek organizacyjnych:
2300 Zakład/Ośrodek rehabilitacji leczniczej dziennej lub
2312 Zakład/Ośrodek rehabilitacji neurologicznej dziennej
Skierowanie wystawia w szczególności lekarz specjalista z poradni rehabilitacyjnej, urazowo-ortopedycznej, neurologicznej lub reumatologicznej. Może je też wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, jeśli u pacjenta wystąpi nagłe zaostrzenie schorzeń przewlekłych.
W ramach terapii na dziennym oddziale rehabilitacji pacjent w pierwszej kolejności korzysta z konsultacji u lekarza. Specjalista po zapoznaniu się ze stanem zdrowia zleca zabiegi lecznicze. Rehabilitacja może obejmować od 15 do 30 dni zabiegowych, średnio po 5 zabiegów dziennie.
Skierowanie na leczenie/rehabilitację uzdrowiskową
Jest to skierowanie do zakładu lecznictwa uzdrowiskowego. Mieszkańcy Krakowa i okolic szukając mają szczęście, ponieważ w granicach miasta działa Uzdrowisko Kraków Swoszowice. Mogą więc nie wyjeżdżając do innych miejscowości skorzystać z takiego leczenia w formie ambulatoryjnej, często łącząc intensywną specjalistyczną rehabilitację z innymi obowiązkami domowymi lub zawodowymi. Rehabilitację uzdrowiskową wyróżnia od pozostałych form stosowanie w terapii zabiegów z użyciem surowców naturalnych. W Swoszowicach są to zatem jedna z najmocniejszych na świecie wód siarczkowych oraz borowina.
Skierowanie wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego (zarówno specjalista, jak i lekarz podstawowej opieki zdrowotnej). Aktualnie (styczeń 2024) skierowania na leczenie uzdrowiskowe wystawiane są w formie elektronicznej. Skierowania papierowe wystawiane są wyłącznie w drodze wyjątku, np. w sytuacji braku dostępu do systemu elektronicznego.
· Skierowania papierowe pacjenci składają na dzienniku podawczym swojego wojewódzkiego oddziału NFZ (w Krakowie znajduje się on pod adresem ul. Wadowicka 8W). Po weryfikacji przez lekarza balneologa NFZ przesyła na adres korespondencyjny skierowanie z podanym terminem leczenia.
· E-skierowania wystawione przez lekarza trafiają bezpośrednio do systemu NFZ, gdzie są weryfikowane przez lekarza balneologa. Następnie, w zależności od wybranej przez pacjenta formy kontaktu, może on otrzymywać powiadomienia o statusie skierowanie w swojej aplikacji MojeIKP lub listownie, na adres korespondencyjny.
Wskazaniami do leczenia uzdrowiskowego w krakowskim uzdrowisku są:
- choroby ortopedyczno-urazowe,
- choroby układu nerwowego,
- choroby reumatologiczne
i wiele różnych chorób narządu ruchu między innymi choroba zwyrodnieniowa stawów czy kręgosłupa.
Cała kuracja obejmuje wizytę u lekarza specjalisty, który zleca zabiegi. Rehabilitacja trwa do 18 dni zabiegowych i obejmuje 3 zabiegi dziennie (łącznie 54 zabiegi, w tym obowiązkowo jeden bodźcowy z użyciem siarki lub borowiny dziennie).
Z kuracji uzdrowiskowej można również skorzystać bez skierowania – pełnopłatnie. Polecamy naszą ofertę komercyjnych zabiegów i pakietów leczniczych. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się nasze Pakiety „Zdrowie”, które są odzwierciedleniem typowej kuracji uzdrowiskowej w atrakcyjnej cenie. Zawierają wizytę lekarską u specjalisty oraz 3 zabiegi dziennie w opcji tygodniowej lub dwutygodniowej.
Rehabilitacja Kraków – pełnopłatna, bez skierowania
Nasze prywatne centrum rehabilitacji oferuje szeroki zakres leczenia. Naszą misją jest kompleksowa terapia pacjentów. Jej celem jest leczenie dolegliwości bólowych, rehabilitacja mięśni, zwiększenie zakresu ruchu pacjenta i tym samym umożliwienie powrotu do pełnej sprawności. Prowadzimy rehabilitację korzystając z wielu uznanych metod leczenia zespołów bólowych. Wykonujemy zabiegi z zakresu fizjoterapii, terapii manualnej i masażu leczniczego. Tym co nas wyróżnia wśród innych gabinetów rehabilitacji w Krakowie jest możliwość zastosowania także zabiegów z użyciem surowców naturalnych – kąpieli siarczkowych i zabiegów borowinowych. Tak wzbogacony zakres leczenia jest bardzo ceniony przez pacjentów Centrum Rehabilitacji Swoszowice. Przynosi wymierne efekty w leczeniu dysfunkcji narządu ruchu i terapii bólu kregosłupa.