Ułatwienia dostępu

Centrum Rehabilitacji Swoszowice

Kropla wiedzy

Blog medyczny "Kropla wiedzy" to zbiór artykułów napisanych przez naszych specjalistów - lekarzy, fizjoterapeutów i dietetyka.

Siedzący tryb życia a ból pleców

Siedzący tryb życia to w dzisiejszych czasach jedno z największych zagrożeń dla zdrowia. Szybki rozwój technologii umożliwił nam inny sposób pracy, komunikacji i transportu, ale jednocześnie wymusił na nas spędzanie długich godzin w pozycji siedzącej. Już w czasie dojazdu do pracy najczęściej długie minuty siedzimy w samochodzie lub publicznym środku transportu. Za biurkiem spędzamy średnio 8 godzin. W czasie wolnym odpoczywamy oglądając kolejny odcinek ulubionego serialu, czytając książki lub po prostu surfujemy po Internecie w poszukiwaniu aktualnych wiadomości ze świata, ciekawych przedmiotów czy popularnych memów. W praktyce przez większą część dnia zmieniamy tylko miejsce siedzenia z fotela samochodowego na krzesło biurowe, a następnie fotel lub kanapę.  Taki tryb życia w dłuższym okresie czasu niestety nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Przyczynia się do rozwoju otyłości, cukrzycy typu II, zaburzeń krążenia, a przede wszystkim do bólu pleców. 

Dlaczego siedzący tryb życia prowadzi do bólu pleców?

W wyniku przyjmowania pozycji siedzącej utrzymujemy mięśnie w stanie długotrwałego napięcia. Konsekwencją jest ucisk na  naczynia krwionośne, a także nerwy obwodowe. Zmniejsza się dopływ krwi do mięśni, a toksyny się w nich gromadzące nie są usuwane we właściwym czasie.

Gdy wpatrujemy się w ekran monitora często wysuwamy głowę do przodu prowadząc do zwiększenia lordozy w odcinku szyjnym kręgosłupa. Pochylenie tułowia może w konsekwencji prowadzić do tzw. wdowiego garbu czyli wady postawy charakteryzującej się widocznym zgrubieniem u podstawy karku.

Podczas siedzenia doświadczamy nierównomiernego napięcia mięśniowego – mięśnie szyi są przykurczone i napięte, a mięśnie grzbietu rozciągnięte i osłabione. W związku z powyższym siedzący tryb życia może prowadzić również do spłycenia naturalnej lordozy w odcinku lędźwiowym i osłabienia mięśni brzucha i pośladków.

Oprócz kręgosłupa w trakcie korzystania w pozycji siedzącej z urządzeń elektronicznych obciążamy także mięśnie barków i rąk.

Efektem wspomnianych zjawisk jest pojawianie się bólu  szyi, karku, odcinka lędźwiowego kręgosłupa, barków i rąk. Jeżeli pomimo bólu nie poprawimy swojej pozycji w czasie pracy, a także nie zmienimy stylu życia, z biegiem czasu może prowadzić to do zmian zapalnych lub degeneracyjnych. Do najczęstszych z nich zaliczamy zapalenia stawów czy zwyrodnienia stawów kręgosłupa.

Jak zapobiec bólom pleców wynikającym z siedzącego trybu życia?

W celu zapobiegania i wyeliminowania bólu pleców przy pracy siedzącej należy przede wszystkim zadbać o ergonomię stanowiska pracy. Krzesło powinno posiadać regulację oparcia, kąta odchylenia oparcia, wysokości podłokietników i odległości oparcia od siedziska. Warto zastosować podnóżek, ważne jednak,  żeby był ustawiony pod odpowiednim kątem,  nie przekraczającym 15 stopni.   Można zastosować także takie rozwiązania jak:

  • biurko stojące lub z wysokością regulacji, aby przynajmniej część dnia pracować w pozycji stojącej
  • zastąpić na kilkanaście minut krzesło biurowe dużą piłką
  • ergonomiczna podpórka pod plecy.

W czasie długotrwałej pracy w pozycji siedzącej należy także pamiętać o regularnych przerwach na ruch. Najlepiej raz na godzinę wstać od biurka, przejść się lub wykonać kilka ćwiczeń np. z naszego zestawu ćwiczeń przy biurku dla zapracowanych.

Ponadto wolne od pracy chwile warto przeznaczyć na aktywność, najlepiej na świeżym powietrzu, ale mogą to również być zajęcia fitness czy pływanie na krytym basenie. Każda dawka ruchu jest w tym wypadku na wagę złota. Kiedy to możliwe lepiej wybierać spacer lub rower zamiast transportu samochodem czy korzystać ze schodów zamiast windy.  Regularna aktywność fizyczna przyczyni się do poprawy kondycji, wzmocni mięśnie, utrwali dobrą postawę, dostarczy energii i  poprawi samopoczucie.

Fizjoterapia na ból pleców

W przypadku pojawienia się uporczywych dolegliwości związanych z siedzącym trybem życia bardzo pomocna jest fizjoterapia. Ból pleców to jedna z najczęstszych dolegliwości zgłaszających się do rehabilitanta pacjentów. Na szczęście istnieje cała gama zabiegów i technik manualnych, które mogą skutecznie pomóc zniwelować te dolegliwości. Ponadto dzięki wskazówkom fizjoterapeuty można  poprawić swoje nawyki, aby uniknąć bólu kręgosłupa w przyszłości. Nie warto więc czekać, aż problem się nasili, a jego leczenie stanie się jeszcze bardziej kosztowne i uciążliwe. Odpowiednio dobrana rehabilitacja pomoże szybko pozbyć się przykrych dolegliwości i wrócić do pełni zdrowia. 

W naszym Centrum Rehabilitacji w Krakowie skorzystasz z szerokiej gamy zabiegów rehabilitacyjnych pomocnych w bólu pleców lub rehabilitacji indywidualnej, w czasie której pod opieką fizjoterapeuty zwlaczysz nie tylko istniejący problem, ale także dowiesz się jak mu przeciwdziałać w przyszłości.

 

Źródło zdjęcia: Image by Freepik