Ułatwienia dostępu

Centrum Rehabilitacji Swoszowice

Kropla wiedzy

Blog medyczny "Kropla wiedzy" to zbiór artykułów napisanych przez naszych specjalistów - lekarzy, fizjoterapeutów i dietetyka.

Fizjoterapeuta – pierwsza pomoc w problemach z narządem ruchu

Fizjoterapeuta Kraków

Kolejki do lekarzy skutecznie zniechęcają nas do zajęcia się zdrowiem naszego narządu ruchu. Zazwyczaj z pomocy specjalisty korzystamy dopiero wtedy, kiedy zawiodą już wszystkie „domowe” sposoby na rozwiązanie danego problemu. Jednak maść przeciwbólowa, leki przeciwzapalne, żelowe okłady przynoszą najczęściej doraźną ulgę. Jeżeli naprawdę chcemy pozbyć się problemu powinniśmy skorzystać z pomocy fizjoterapeuty.

Kim jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta to osoba, która w swojej edukacji ukończyła studia medyczne oraz ukończyła szereg kursów i szkoleń z uznanych metod terapeutycznych uprawniających ją do prowadzenia konkretnej terapii i rehabilitacji pacjentów. Kompetencje nabyte w trakcie procesu kształcenia (studiów kierunku fizjoterapia) pozwalają fizjoterapeucie przeprowadzić badanie diagnostyczne i funkcjonalne dla potrzeb tworzenia, weryfikacji i modyfikacji programu fizjoterapii. To właśnie fizjoterapeuta stosując odpowiednie i indywidualnie dobrane metody planuje i realizuje proces fizjoterapii.

Zawód fizjoterapeuty wiąże się z nieustannym dokształcaniem i zdobywaniem nowych umiejętności. Warto podkreślić, że fizjoterapia stanowi jeden z prężniej rozwijających się obszarów współczesnej medycyny. Osoba świadcząca ten zawód powinna więc charakteryzować się pewnymi cechami dzięki, którym będzie mogła świadczyć swoje usługi na najwyższym poziomie.

Predyspozycje do wykonywania zawodu fizjoterapeuty

Dobry fizjoterapeuta odznacza się przede wszystkim otwartością umysłu, chęcią ciągłego poszerzania swojej wiedzy oraz zdobywania nowych umiejętności praktycznych. Należy również zwrócić uwagę, że specyfika zawodu fizjoterapeuty wiąże się z bliskim i często długotrwałym kontaktem z pacjentem. W związku z tym równie istotne w tym zawodzie są konkretne cechy osobowości takie jak wysoki poziom empatii, cierpliwość, wyrozumiałość, życzliwość. Nie bez znaczenia jest też umiejętność zmotywowania pacjenta do pokonania swoich ograniczeń i słabości.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty?

W razie wystąpienia dolegliwości z narządem ruchu to właśnie fizjoterapeuta powinien być pierwszą osobą do której się zwrócimy. Udaj się do fizjoterapeuty w przypadku bólu kręgosłupa, ograniczeniach sprawności związanych z wiekiem, urazami, przebytymi operacjami. Bardziej specjalistycznym rodzajem fizjoterapii jest fizjoterapia uroginekologiczna, która zajmuje się leczeniem problemu nietrzymania moczu czy bolesnych menstruacji. Jak już wspomniano absolwenci kierunku fizjoterapia są profesjonalnie przygotowani do pracy i posiadają znajomość anatomii naszego ciała. Doświadczenie i wiedza na temat odpowiednich metod terapeutycznych pozwoli fizjoterapeucie na zdiagnozowanie problemu i dobór właściwej rehabilitacji. Jednocześnie jest to osoba, która w razie, gdyby problem wymagał jednak interwencji lekarskiej, z pewnością pokieruje nas do odpowiedniego specjalisty. Warto więc zaufać fizjoterapeucie i skorzystać z jego pomocy. Co ważniejsze nie tylko wtedy kiedy doraźne środki zawodzą, ale także profilaktycznie. Dzięki temu można wyeliminować złe nawyki, które w przyszłości mogą prowadzić do ograniczenia naszej sprawności.

Rehabilitacja w Centrum Rehabilitacji Swoszowice w Krakowie

Aby umożliwić jak najszybsze skorzystanie z profesjonalnej pomocy fizjoterapeuty w naszym Centrum Rehabilitacji stworzyliśmy ofertę Rehabilitacji Indywidualnej.

W czasie długich lat świadczenia usług rehabilitacyjnych przekonaliśmy się, że bezpośredni kontakt z fizjoterapeutą ma kluczowe znaczenie w procesie powrotu do pełnej sprawności.

Prowadząc indywidualną, spersonalizowaną rehabilitację fizjoterapeuta ma czas oraz sposobność aby dobrze poznać swojego pacjenta. Dzięki temu może on precyzyjnie dostosować specyfikę swojej pracy, uwzględniając wszelkie preferencje pacjenta. Weźmie także pod uwagę pojawiające się w trakcie terapii ograniczenia natury czysto fizycznej, ale również te dotyczące sfery psychologicznej każdego pacjenta.

Jakimi metodami pracuje fizjoterapeuta

W swojej pracy fizjoterapeuta wykorzystuje wiele różnych technik, takich jak terapia manualna, masaż leczniczy, terapia powięzi, punktów spustowych oraz wiele innych.

Praca i współpraca z pacjentem

Dobry fizjoterapeuta stara się w jak największym stopniu zaangażować pacjenta i aktywnie włączyć go w proces rehabilitacji. Dzięki temu może nadać prowadzonej terapii bardziej interaktywny charakter. Świadomy terapeuta doskonale zdaje sobie sprawę, że aby uzyskać jak najlepsze rezultaty prowadzonej rehabilitacji konieczna jest dodatkowa praca własna pacjenta pomiędzy jego wizytami w gabinecie. Wszystko to ma na celu by pacjent miał poczucie zaopiekowania przez specjalistę oraz był w pełni świadomy efektów procesu rehabilitacji.

Zachęcamy do skorzystania z usług fizjoterapeuty w naszym Centrum Rehabilitacji Swoszowice!