Choć nie widać ich gołym okiem mięśnie dna miednicy pełnią bardzo istotne funkcje i powinny być trenowane tak samo jak wszystkie inne rodzaje mięśni. Tymczasem bardzo często o nich zapominamy, czego efektem są różne nieprzyjemne konsekwencje. O tym jak ważne są mięśnie dna miednicy, jakie mają funkcje, jak je zlokalizować i po czym rozpoznać ich osłabienie przeczytacie w poniższym artykule.
Co to jest dno miednicy i jakie funkcje spełnia ?
Według powszechnie panującej definicji dno miednicy jest to zespół mięśni, więzadeł, powięzi wypełniający dolny otwór miednicy, powszechnie nazywany kroczem.
Mięśnie dna miednicy mają dwie główne funkcje:
• podporową, poprzez utrzymywanie właściwej statyki narządów płciowych,
• zwieraczową, poprzez reagowanie krótkotrwałym skurczem podczas wystąpienia nagłego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej.
Do głównych funkcji zaliczamy utrzymanie w odpowiednim położeniu narządów miednicy mniejszej, takich jak: odbyt, pęcherz moczowy, cewka moczowa, pochwa oraz macica. Mięśnie dźwigacze odbytu wraz z mięśniami guzicznymi należą do przepony miednicy. Ich rolą jest podtrzymywanie narządów jamy brzusznej i miednicy mniejszej. U kobiet dodatkowo działają na napięcie i utrzymanie statyki narządów rodnych, a także struktur zwieraczowych cewki moczowej. W odniesieniu do cewki moczowej ważną rolę odgrywają mięśnie łonowo – odbytnicze, które pośrednio wpływają na zamykanie światła cewki. Trzymanie moczu zależy nie tylko od prawidłowego działania centralnego układu nerwowego i nerwów obwodowych, ale także prawidłowości funkcjonalnej i anatomicznej pęcherza moczowego i cewki moczowej oraz tkanek podporowych i mięśni dna miednicy mniejszej.
Oprócz tego nasze mięśnie dna miednicy pełnią kilka innych funkcji. W szczególności biorą udział w stabilizacji tułowia oraz wspomagają zdolność do reakcji seksualnych. Co ciekawe, odruchowe napinanie się mięśni dna miednicy podczas orgazmu zapewnia transport spermy w kierunku szyjki macicy!
Jednak żeby nasze mięśnie dna miednicy mogły prawidłowo funkcjonować muszą mieć:
– odpowiednie napięcie spoczynkowe, tak aby utrzymywać narządy wewnętrzne i zapobiegać ich przemieszczaniu,
– dostateczną siłę, aby reagować np. na kaszel, kichanie,
– wytrzymałość, aby móc utrzymać mocz w pęcherzu przez jakiś czas, w momencie gdy nie mamy dostępu do toalety,
– zdolność do relaksacji – aby prawidłowo rozluźnić się, gdy siadamy na sedes.
Jak prawidłowo zlokalizować mięśnie dna miednicy?
Usiądź wygodnie na krześle, swoją dłoń połóż w okolicy wzgórka łonowego. Spróbuj wyczuć twardą, kostną strukturę ograniczającą Twoje dno miednicy od przodu – to jest właśnie spojenie łonowe. Następnie połóż rękę w okolicy szpary pośladkowej i przesuwając się ku dołowi wyznacz “koniec kręgosłupa” – kość guziczną, która ogranicza krocze od tyłu. Na koniec usiądź pośladkami na swoich dłoniach i wyczuj dwie kostne struktury, tzw. guzy kulszowe, które ograniczają dno od boków.
Osłabienie mięśni dna miednicy w większym stopniu dotyczy kobiet niż mężczyzn, ponieważ są one szczególnie narażone na uszkodzenia np. na skutek ciąży i porodu. Niepokojące objawy mogą pojawić się na różnych etapach życia. Najsilniej dają się we znaki w okresie menopauzy. W tym czasie mogą objawiać się incydentami mimowolnego wycieku moczu, obniżeniami narządów płciowych, nietrzymaniem kału. Należy być czujnym, ponieważ pierwsze incydenty pojawiają sie sporadycznie i początkowo nie budzą naszych podejrzeń. W konsekwencji jednak z czasem stają się coraz bardziej dokuczliwe.
Skoro już wiesz gdzie znajduje się Twoje dno miednicy zadbaj o nie odpowiednio i sprawdź w naszym gabinecie czy prawidłowo funkcjonuje. To pozwoli uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości w przyszłości!