Ułatwienia dostępu

Centrum Rehabilitacji Swoszowice

Kropla wiedzy

Blog medyczny "Kropla wiedzy" to zbiór artykułów napisanych przez naszych specjalistów - lekarzy, fizjoterapeutów i dietetyka.

Mięśnie dna miednicy – dlaczego są tak istotne?

Fizjoterapia uroginekologiczna w Krakowie. Mięśnie dna miednicy

Choć nie widać ich gołym okiem mięśnie dna miednicy pełnią bardzo istotne funkcje i powinny być trenowane tak samo jak wszystkie inne rodzaje mięśni. Tymczasem bardzo często o nich zapominamy, czego efektem są różne nieprzyjemne konsekwencje. O tym jak ważne są mięśnie dna miednicy, jakie mają funkcje, jak je zlokalizować i po czym rozpoznać ich osłabienie przeczytacie w poniższym artykule.  

Co to jest dno miednicy i jakie funkcje spełnia ?

Według powszechnie panującej definicji dno miednicy jest to zespół mięśni, więzadeł, powięzi wypełniający dolny otwór miednicy, powszechnie nazywany kroczem.

Mięśnie dna miednicy mają dwie główne funkcje:

• podporową, poprzez utrzymywanie właściwej statyki narządów płciowych,

• zwieraczową, poprzez reagowanie krótkotrwałym skurczem podczas wystąpienia nagłego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej.

Do głównych funkcji zaliczamy utrzymanie w odpowiednim położeniu narządów miednicy mniejszej, takich jak: odbyt, pęcherz moczowy, cewka moczowa, pochwa oraz macica. Mięśnie dźwigacze odbytu wraz z mięśniami guzicznymi należą do przepony miednicy. Ich rolą jest podtrzymywanie narządów jamy brzusznej i miednicy mniejszej. U kobiet dodatkowo działają na napięcie i utrzymanie statyki narządów rodnych, a także struktur zwieraczowych cewki moczowej. W odniesieniu do cewki moczowej ważną rolę odgrywają mięśnie łonowo – odbytnicze, które pośrednio wpływają na zamykanie światła cewki. Trzymanie moczu zależy nie tylko od prawidłowego działania centralnego układu nerwowego i nerwów obwodowych, ale także prawidłowości funkcjonalnej i anatomicznej pęcherza moczowego i cewki moczowej oraz tkanek podporowych i mięśni dna miednicy mniejszej.

Oprócz tego nasze mięśnie dna miednicy pełnią kilka innych funkcji. W szczególności biorą udział w stabilizacji tułowia oraz wspomagają zdolność do reakcji seksualnych. Co ciekawe, odruchowe napinanie się mięśni dna miednicy podczas orgazmu zapewnia transport spermy w kierunku szyjki macicy!

Jednak żeby nasze mięśnie dna miednicy mogły prawidłowo funkcjonować muszą mieć:

– odpowiednie napięcie spoczynkowe, tak aby utrzymywać narządy wewnętrzne i zapobiegać ich przemieszczaniu,

– dostateczną siłę, aby reagować np. na kaszel, kichanie, 

– wytrzymałość, aby móc utrzymać mocz w pęcherzu przez jakiś czas, w momencie gdy nie mamy dostępu do toalety, 

– zdolność do relaksacji – aby prawidłowo rozluźnić się, gdy siadamy na sedes.

Rycina pokazująca mięśnie dna miednicy.
Rycina pokazująca mięśnie dna miednicy.

Jak prawidłowo zlokalizować mięśnie dna miednicy?

Usiądź wygodnie na krześle, swoją dłoń połóż w okolicy wzgórka łonowego. Spróbuj wyczuć twardą, kostną strukturę ograniczającą Twoje dno miednicy od przodu – to jest właśnie spojenie łonowe. Następnie połóż rękę w okolicy szpary pośladkowej i przesuwając się ku dołowi wyznacz “koniec kręgosłupa” – kość guziczną, która ogranicza krocze od tyłu. Na koniec usiądź pośladkami na swoich dłoniach i wyczuj dwie kostne struktury, tzw. guzy kulszowe, które ograniczają dno od boków.

Osłabienie mięśni dna miednicy w większym stopniu dotyczy kobiet niż mężczyzn, ponieważ są one szczególnie narażone na uszkodzenia np. na skutek ciąży i porodu. Niepokojące objawy mogą pojawić się na różnych etapach życia. Najsilniej dają się we znaki w okresie menopauzy. W tym czasie mogą objawiać się incydentami mimowolnego wycieku moczu, obniżeniami narządów płciowych, nietrzymaniem kału. Należy być czujnym, ponieważ pierwsze incydenty pojawiają sie sporadycznie i początkowo nie budzą naszych podejrzeń. W konsekwencji jednak z czasem stają się coraz bardziej dokuczliwe.

Skoro już wiesz gdzie znajduje się Twoje dno miednicy zadbaj o nie odpowiednio i sprawdź w naszym gabinecie czy prawidłowo funkcjonuje. To pozwoli uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości w przyszłości!