Każdy mól książkowy ma zapewne swoje ulubione miejsce i pozycję do czytania. Aby jednak nie zaszkodzić ani swojemu kręgosłupowi ani oczom i przy tym czytać efektywnie, należy przestrzegać kilku zasad.
Zadbaj o odpowiednie otoczenie
W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednie miejsce do czytania. Warto zapewnić sobie dostęp świeżego powietrza, aby stale dotleniać mózg intensywnie przecież pracujący podczas pasjonującej lektury. Bardzo ważne jest również prawidłowe oświetlenie. Powinno być jasno – najlepsze jest naturalne światło słoneczne, niekorzystne jest jednak pełne słońce, ponieważ szybko męczą się w nim oczy. Aby lektura była efektywna wybrane miejsce powinno być przytulne, spokojne i ciche, aby nic nie rozpraszało naszej uwagi. Kwestia pozostałych „umilaczy” jest bardzo indywidualna – niektórzy lubią czytać z muzyką w tle, inni wolą ciszę.
Zadbaj o odpowiednią pozycję
Najbardziej korzystną dla kręgosłupa pozycją do czytania jest pozycja siedząca. Stopy powinny być płasko oparte o podłoże i ułożone równolegle do siebie. Plecy powinny być proste, ale nie przesadnie sztywne, aby nie odczuwać dyskomfortu. Nie powinno się czytać z nosem w książce – optymalna odległość książki od oczu to ok. 35 cm. Korzystnie dla naszych oczu jest również trzymać książkę tak, aby kąt pomiędzy powierzchnią kartki a linią wzroku wynosił ok. 90 stopni.
Zadbaj o odpoczynek
Podczas długiej lektury oczy bardzo się męczą, dlatego warto co jakiś czas dać im nieco odpocząć od monotonnego druku. Warto odwrócić wzrok, spojrzeć za okno lub na rośliny w domu. W przerwach można również wykonywać masaż powiek i skroni.
Zadbaj o odpowiednią lekturę
Jeśli wydawca proponuje kilka wersji danego tytułu – wybieraj te z matowymi kartkami, które nie odbijają światła. Najlepsze są też duże kontrastowe czcionki.