Ułatwienia dostępu

Centrum Rehabilitacji Swoszowice

Kropla wiedzy

Blog medyczny "Kropla wiedzy" to zbiór artykułów napisanych przez naszych specjalistów - lekarzy, fizjoterapeutów i dietetyka.

Przygotowanie do sezonu narciarskiego

przygotowanie do sezonu narciarskiego

Przygotowanie do sezonu narciarskiego. Ruszył już sezon narciarski, przed nami kilka miesięcy białego szaleństwa na polskich i zagranicznych stokach. Co roku miliony Polaków zakładają narty i deski snowboardowe i szusują. Są wśród nich osoby, które na co dzień prowadzą aktywny tryb życia i utrzymują stałą dobrą formę fizyczną. Nawet dla nich jednak wizyta na stoku narciarskim, bez wcześniejszego odpowiedniego przygotowania, może zakończyć się bolesną kontuzją. Co zaś z tymi, którzy przez cały rok prowadzą siedzący tryb życia i pracy, a ich aktywność fizyczna wybitnie rośnie wyłącznie w sezonie zimowym, podczas kilkukrotnej wizyty na stoku? Takie osoby szczególnie powinny odpowiednio fizycznie przygotować się do sezonu narciarskiego, aby w pełni móc się cieszyć pewną, bezpieczną jazdą oraz szybką reakcją. Dobra forma zminimalizuje też ryzyko nieprzyjemnych kontuzji, które mogą się ciągnąć na długo po zakończeniu sezonu zimowego.

Kiedy rozpocząć przygotowanie do sezonu narciarskiego?

Oczywiście musimy napisać, że dobrą formę należy utrzymywać przez cały rok, doskonale zdajemy sobie jednak sprawę, że jest to trudne przy dzisiejszym tempie życia i pracy, którą coraz więcej z nas wykonuje w pozycji siedzącej. Optymalnie rozpocząć przygotowania już jesienią. Początkowo proponujemy trening ogólnousprawniający – świetnie sprawdzi się bieganie, nordic walking, rower, basen lub aerobik. Takie aktywności uprawiane systematycznie z coraz większą intensywnością poprawią koordynację, równowagę, wzmocnią mięśnie, wydolność i ogólną kondycję. Przyzwyczają też nasze ciało do wysiłku. Im bliżej upragnionego wyjazdu, intensywność ćwiczeń powinna się zwiększyć i należy wprowadzić ok. 3-4 treningi tygodniowo, podczas których wzmocnimy konkretne mięśnie i stawy, których sprawność przyda nam się podczas szusowania na stoku.

Którym partiom ciała należy poświęcić uwagę?

1. Mięsień czworogłowy uda. To najczęściej używany mięsień podczas jazdy na nartach. Najlepszymi ćwiczeniami na wzmocnienie tego mięśnia są przysiady obunóż, przysiady na jednej nodze z drugą z przodu lub z tyłu, wymachy nogami.

2. Pośladki. Doskonałym ćwiczeniem jest głęboki przysiad do tyłu (należy pamiętać, żeby kolana nie wychodziły poza stopy) i wyjście do góry z wzniesieniem na palce.

3. Zewnętrzna i wewnętrzna strona ud. Najlepsze ćwiczenia można wykonać z taśmą bądż z piłką. Wariant z taśmą – taśmę owijamy wokół nóg i powolnym ruchem rozciągamy kolana na zewnątrz. Wariant z piłką – piłkę wkładamy pomiędzy kolana i zaciskamy przez 3-5 sekund.

4. Łydki. Również ta część ciała jest mocno zaangażowana podczas jazdy na nartach. Doskonałym ćwiczeniem wzmacniającym łydki jest stawanie na palcach i opadanie.

5. Mięśnie grzbietu. W pozycji pochylonej podczas jazdy na nartach zaangażowane są także plecy i mięśnie brzucha. Warto wykonywać np. rowerki lub rozciąganie mięśni grzbietu.

6. Ramiona. One również pomagają narciarzowi zachować odpowiednią pozycję. Należy popracować nad bicepsami i tricepsami, np. ćwicząc z hantlami.

Postaw na przygotowanie z fizjoterapeutą

Nasze Centrum Rehabilitacji Swoszowice to doskonałe miejsce na przygotowanie się do sezonu narciarskiego. Wykwalifikowani i doświadczeni fizjoterapeuci podczas rehabilitacji indywidualnej ocenią kondycję naszych stawów i mięśni i pomogą w doborze spersonalizowanych ćwiczeń. Odpowiednio wczesne zadbanie o nierozruszane, nieprzyzwyczajone do intensywnego wysiłku ciało pozwoli nam zminimalizować ryzyko kontuzji i w pełni cieszyć się chwilami na stoku.

Wzmocnij stawy kąpielami siarczkowymi

Siarka stanowi niezbędny składnik decydujący o prawidłowym działaniu naszych naturalnych amortyzatorów – stawów. Odpowiednie stężenie siarki w organizmie zapewnia stawom elastyczność, pozwala na regenerację i uzupełnienie ubytków w obrębie chrząstek stawowych. Ponadto wody siarczkowe wykazują właściwości przeciwzapalne. Odpowiednio wcześniejsze skorzystanie z dobrodziejstwa kąpieli w wodach siarczkowych może przyczynić się do poprawienia ruchomości stawów i wzmocnić je przed sportowym wysiłkiem.