Ułatwienia dostępu

Centrum Rehabilitacji Swoszowice

Kropla wiedzy

Blog medyczny "Kropla wiedzy" to zbiór artykułów napisanych przez naszych specjalistów - lekarzy, fizjoterapeutów i dietetyka.

Zdrowie w Święta

Zdrowie w Święta.

Już za chwilę Święta. Lodówka pęka w szwach, zewsząd atakują nas aromaty barszczu, pierników, sernika, mandarynek. Aż ślinka cieknie… Jeżeli jednak chcesz w tym roku zapamiętać przede wszystkim smak każdej potrawy, a nie bolesne uczucie przejedzenia, przeczytaj poniższe porady naszego dietetyka i przy świątecznym stole zachowaj umiar i zdrowy rozsądek.  

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, na który czekamy cały rok. Zdecydowana większość z nas lubi wprawić się w świąteczny nastrój, wcześniej ubierając choinkę, dekorując mieszkanie, czy kupując bliskim prezenty. To wszystko sprawia, że atmosfera świąt jest niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju. Ważnym elementem okresu Bożego Narodzenia jest wieczerza wigilijna oraz dania, które spożywamy w tym czasie. Mają one dla nas szczególne znaczenie, gdyż są to dania tradycyjne, wyniesione z rodzinnego domu, które kojarzą nam się z okresem dzieciństwa. Pomimo unikalnego smaku, nie wszystkie świąteczne dania mogą nam służyć. Jak podejść racjonalnie do diety podczas świąt, aby cieszyć się jedzeniem i nie przytyć?

1. Święta trwają tylko 3 dni.

Pamiętaj że święta Bożego Narodzenia trwają tylko 3 dni. Zazwyczaj podczas wieczerzy wigilijnej rozpoczynamy spożywanie świątecznych potraw, natomiast dzień 26. grudnia uznaje się jako ostatni dzień świąt. Pierogi, smażony karp, makowiec czy kutia to dania, które dostarczają znaczą ilość kalorii. Badania pokazują, że przez okres świąt jesteśmy w stanie przytyć nawet 1 kg. Wartość ta może być jeszcze wyższa jeśli przez kolejne dni będziemy kontynuować świąteczne menu. Dlatego warto aby po tym okresie, nasza dieta wróciła do normy.

2. Nie jedz na siłę.

Każdy nie raz słyszał stwierdzenie „zjedz bo się zmarnuje”. Spożywanie posiłków, pomimo uczucia sytości zwiększa ryzyko wzrostu masy ciała, ale także może nasilać objawy żołądkowo-jelitowe takie jak ból brzucha, uczucie pełności, czy niestrawność. Dwanaście potraw wigilijnych jest sporym wyzwaniem dla naszego układu trawiennego, dlatego w przypadku dużej ilości dań, które chcemy spróbować warto nakładać sobie mniejsze porcje. Dzięki temu dostarczymy mniejszą ilość kalorii, zmniejszając ryzyko wzrostu masy ciała.

3. Zaplanuj i przygotuj odpowiednią ilość jedzenia.

Nieodzownym symbolem Świąt Bożego Narodzenia jest bogato zastawiony stół, z wieloma smacznymi daniami. Niestety częstym zjawiskiem jest przygotowywanie zbyt dużej ilości jedzenia, którego nie jesteśmy w stanie zjeść. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze przemyślenie menu świątecznego oraz dostosowanie ilości dań do liczby osób. Zostało Ci sporo jedzenia po świętach i nie chcesz aby się popsuło? Zdecydowaną większość produktów można zamrozić, dzięki czemu przedłużysz im termin zdatności do spożycia.

4. Unikaj picia alkoholu i słodzonych napoi.

Tak więc dbając o swój  komfort i bezpieczeństwo na stoku zachęcamy do przygotowania się do sezonu. Najlepiej jeśli podejmujemy Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że sporą ilość kalorii jesteśmy dostarczyć wraz z płynami. Świąteczne reklamy słodzonych napoi to już pewien symbol świąt. Jednak jeśli przyjrzymy się zawartości energii, oraz ilości cukru, to jedna szklanka tego typu napoju dostarcza ok. 100 kcal i 25 gramów cukrów prostych. Warto również mieć na uwadze, że płyny nie zapewniają nam uczucia sytości. Wypicie 3-4 szklanek w ciągu dnia nie jest niczym trudnym, a skutkuje to dostarczeniem ok. 300-400 dodatkowych kcal.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na kwestię alkoholu. Każda dawka będzie miała negatywny wpływ na nasze zdrowie, jednak tego typu napoje są również źródłem energii. Dla przykładu jedna butelka piwa to ok. 250 kcal, 1 kieliszek wina czerwonego wytrawnego to ok 90 kcal, z kolei 40 ml whisky to ok 100 kcal. Dlatego najlepszym wyjściem jest wybór wody, którą możemy urozmaicić o dodatek cytryny bądź mięty. Dodatkowo różnego rodzaju herbaty, w tym ziołowe mogą okazać się pomocne np. rumianek, pokrzywa bądź mięta.

5. Pamiętaj o ruchu.

Według badań ponad 60% Polaków rusza się za mało, nie spełniając minimalnego zalecenia mówiącego o 150 minutach aktywności fizycznej w ciągu tygodnia.  Liczne badania naukowe dowodzą, że zdrowe odżywianie w połączeniu z ruchem fizycznym dają nam szansę na uniknięcie wielu chorób np. otyłości, cukrzycy typu 2, nadciśnienia i wielu innych. Święta to okres kiedy mamy więcej wolnego czasu, dlatego warto również zwrócić uwagę na aktywny wypoczynek. Oczywiście nie musi być bieganie, ale dłuższy spacer np. po obiedzie już korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, ze względu na swój charakter. Niepowtarzalna atmosfera, chwile spędzone w rodzinnym gronie, prezenty czy pyszne świąteczne dania sprawiają, że każdy z nas nie może doczekać się końca grudnia. Warto mieć na uwadze, że okres Bożego Narodzenia trwa tylko 3 dni, podczas których możemy na chwilę zapomnieć o kaloriach i o odchudzaniu. Jednak kilka prostych zasad, może zmniejszyć ryzyko wzrostu masy ciała, przy czym dalej będziemy mogli cieszyć się w pełni z świąt.

Źródło zdjęcia: Image by Freepik.com